ראש הממשלה נתניהו העביר היום (שלישי) בקשה רשמית בשמו ובשם הנשיא ריבלין לנשיא רוסיה ולדימיר פוטין, ובה הם מבקשים הענקת חנינה לצעירה הישראלית נעמה יששכר, שנעצרה ברוסיה לאחר שנתפסה בשדה התעופה במוסקבה עם 9.5 גרם חשיש ונידונה ל-7 שנות מאסר וחצי. הבקשה הועברה לנשיא פוטין. עורך דינה של יששכר נפגש עימה היום: "אמרתי לה שכל העם היהודי ומדינת ישראל וגם הממשלה מאחוריה", סיפר עורך הדין טייץ בשיחה עם חדשות 12.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

אמה של נעמה, יפה מסרה בשיחה עם חדשות 12: "עודכנו מראש, זו התפתחות חיובית עוד הודעה ועוד פניה לנשיא. אני מקווה שזה הצעד שיכריע וישלח את נעמה הביתה. אני מחכה במתח עכשיו, אני עושה כתבות לרוסים והתחינה שלי היא אליו. עכשיו כשאני מדברת איתך אני חושבת לשלח לנשיא פוטין פניה כתובה ממני, להתחנן בפניו. אנחנו לא יודעים כמה זמן יקח לו לבחון את הפניה, זה חוסר וודאות מוחלט".

משפחתה של נעמה פרסמה הודעה רשמית לאחר מסירת הבקשה לפוטין: "אנו מודים לראש ממשלת ישראל על הנחישות כמדינאי והחמלה כאדם וכאב לילדים. אנו מקווים שמערכת היחסים הטובה של ראש הממשלה עם הנשיא פוטין תסייע להוציא את נעמה מהכלא הרוסי בימים הקרובים לאחר שהוגש נגדה כתב אישום על עבירה שכלל לא ביצעה".

"שוחחנו במשך שעתיים וחצי על ההיבטים המשפטיים של התיק, עדכנתי אותה גם בעניין בקשת החנינה. לדעתי התוצאה הכי טובה היא שערכאת הערעור תבטל את האישום בהברחה", אמר טייץ.

נעמה יששכר (צילום: החדשות12)
"היא הייתה שמחה ואסירת תודה", יששכר | צילום: החדשות12

עורך דינה תיאר את תגובתה של יששכר לאחר שעודכנה על התמיכה שמקבלת מאזרחי ישראל ומהממשלה. "בדיוק יצאתי מהפגישה בבית הכלא ודנו הרבה בנושא. ניסיתי להגיד לה כמה שיותר שכל העם מאחוריה, הממשלה אפילו מעורבת בסיפור וכל העם מחכה לה. בעיניים שלה ראיתי רגשות מעורבים - היא שמחה ואסירת תודה אבל גם עייפה ומותשת. קשה לפענח מה בדיוק היה בעיניים שלה, אבל אולי זה הגיע אפילו לתקווה ואושר".

ישראל כהן, דודה של נעמה יששכר, התייחס לבקשת החנינה שתימסר על ידי נתניהו: "הבנו שהסיפור הוא יותר גדול ממה שיכלנו לדמיין עכשיו אנחנו יודיעים מול מה אנחנו נלחמים". כהן טען כי המשך כליאתה של נעמה קשורה בסיפור בין מעצמות, בין ארה"ב ורוסיה. כהן הוסיף והתייחס להאקר הרוסי שכלוא בישראל. "אם יש קלף מיקוח אז המינימום שאפשר לעשות זה להשעות את השחרור שלו. לא צריך לשחרר קלף מיקוח שיש ביד".

הבוקר החליטו בשב"ס להעביר את אלכסיי בורקוב, הרוסי שעצור בישראל וניצב בפני הסגרה לארה"ב, לאגף בהשגחה "לצורך הבטחת שלומו". אמש פרסמנו ציטוטים של גורם ישראלי בכיר, שהעריך כי הסיכוי להסגרת בורקוב לארה"ב בניגוד לעמדת מוסקווה הוא "99%".

בורקוב הוחזק עד כה בכלא הדרים, אך כעת הועבר לאגף השגחה שבו יש נוכחות גבוהה יותר של סוהרים וגם יותר מצלמות. לא מדובר בהרעה בתנאיו של ההאקר, שכעת נמצא בכלא ניצן ברמלה.

ההחלטה בעניינו של בורקוב התקבלה לאחר הערכת מצב שקיימו בשירות בתי הסוהר (שב"ס), יחד עם "נציגי משרדי ממשלה רלוונטיים", לפי לשון ההודעה. הדיון עסק בתנאי החזקתו של העצור. "שב"ס עומד בקשר עם משרדי הממשלה הרלוונטיים לגבי החזקתו של העצור בארץ עד לקבלת החלטה בעניינו", נמסר.

גורם ישראלי בכיר דיבר אתמול (שני) עם חדשות 12 והתייחס לאפשרות שנעמה יששכר, הישראלית שנשלחה ל-7.5 שנות מאסר ברוסיה בגלל החזקת סמים, תשוחרר. "יש מה לעשות מול הרוסים במה שקשור לנעמה יששכר, אבל הדברים ייעשו בשקט ובצינורות המקובלים", אמר.