ההפגנות ברחבי צ'ילה על רקע העלאת מחירי התחבורה הציבורית במדינה נמשכות, ואל העימותים האלימים בין המפגינים לבין כוחות הביטחון נקלעים גם ישראלים רבים שגרים או מטיילים בימים אלה באזור. שתיים מהם תיעדו במיוחד עבור החדשות 12 את השגרה החדשה בבירה סנטיאגו, שם הצבא נמצא בכל פינה וקשה לנשום בגלל הגז המדמיע.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

רוני אנג'ל, ישראלית שמטיילת בצ'ילה ונמצאת כבר מספר שבועות בעיר הבירה סנטיאגו, מספרת על הקושי להתמודד עם העוצר שהטילה הממשלה על אזורים רבים בעיר ועל האווירה הקשה ברחובות: "בהתחלה היה ממש מפחיד לראות צבא בכל מקום, והגז המדמיע לא מאפשר הליכה ברחוב. כבר ארבע לילות שיש עוצר ואסור לנו להיות ברחובות משעה 19:00 בערב ועד 06:00 בבוקר. יש נוכחות צבאית בכל מקום, והמשטרה שולחת גז מדמיע אל האנשים שנמצאים בחוץ".

ישראליות מדווחות מלב העימותים בצ'ילה
"יש גז מדמיע בכל מקום"


 "ביום שישי כשהייתי בדרך הביתה נתקלתי בגז מדמיע והדרך שהייתה אמורה להימשך 10 דקות – ארכה 40 דקות בגלל ששרפו לי העיניים", היא נזכרת. "בתור מטיילת אני יכולה להגיד שאי אפשר כל כך לצאת לרחובות, הכבישים סגורים ויש צבא והפגנות בכל מקום".
 
מיה יפה היא ישראלית שמתגוררת בסנטיאגו ומשתתפת פעילה בהפגנות שמתקיימות בעיר. בתיעוד שהעבירה מאחת ההפגנות, היא מכריזה: "אנחנו לא הולכים הביתה בערב למרות העוצר, לא ניתן למדינה להפוך לדיקטטורה. למרות שפיצצו אותנו בגז מדמיע על זה שאנחנו מפגינים - כל המפגינים פה חמודים, לא עושים בלגן, אנחנו בסך הכול מבקשים בקשה לגיטימית מהמדינה".

המהומות בסנטיאגו, צ'ילה (צילום: AP)
המהומות בסנטיאגו, צ'ילה | צילום: AP

היא מספרת שככל שהשעות מתקדמות ושעת העוצר מתקרבת – המשטרה מגבירה את השימוש בגז המדמיע כדי להרחיק את המפגינים. "זה לא יעצור אותנו", היא אומרת. "יש עוד מלא מאיתנו ברחובות, אנחנו נילחם על הזכות לחיות בשלום". 

עוצר צבאי ב-16 מחוזות, צ'ילה (צילום: AP)
עוצר צבאי הוכרז ב-16 מחוזות | צילום: AP

אתמול (רביעי) הטילה ממשלת צ'ילה עוצר צבאי על 16 מחוזות ברחבי במדינה בעקבות המחאות האלימות. במקביל, מניין ההרוגים בעימותים האלימים בין המפגינים לבין כוחות הביטחון עלה היום ל-15. בסנטיאגו הבירה מורגשים שיבושים חמורים בטיסות הנכנסות והיוצאות וצירים ורחובות מרכזיים בעיר נחסמים על ידי המפגינים.

ההמונים כועסים. סנטיאגו (צילום: AP)
"לא ניתן למדינה להפוך לדיקטטורה" | צילום: AP

התסיסה ברחובות החלה בשבוע שעבר, כשהממשלה הודיעה על עלייה של כ-4% בתעריפי התחבורה הציבורית במדינה. ההפגנות הסלימו ככל שעבר הזמן, וראשי המחאה מציגים כעת דרישות רחבות היקף לשיפורים בתחומים נוספים ובהם החינוך,שירותי הבריאות והעלאת השכר.

ליצירת קשר עם הכתבת: avivitm@ch2news.co.il.