נשיא טורקיה, רג'יפ ארדואן, נאם היום (רביעי) בפני חברי מפלגתו ואמר כי אף כוח לא יעצור את המבצע בסוריה - עד אשר יושגו מטרותיו. "אם אתם מחפשים טבח באוכלוסייה אזרחית, היכן שנרצחים מוסלמים יום יום - תסתכלו מתחת לאף בפלסטין", מסר. במקביל, דיווח ערוץ הטלוויזיה הממשלתי ברוסיה כי צבא סוריה השתלט על בסיסים אמריקניים שננטשו.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

לדברי ארדואן, המבצע הצבאי של טורקיה יסתיים מעצמו כאשר תושלם ההקמה של "אזור בטוח", מהעיר מנביג' שנמצאת באזור הכורדי בסוריה עד לגבול עם עירק. "הפיתרון המהיר ביותר למצב הנוכחי הוא שהסורים יניחו את נשקם וייסגו מהאזור המפורז בצפון", אמר. 

במקביל, רוסיה ניסתה לדחוף את הכוחות הכורדים והממשל בדמשק להסכם - והודתה שהמתקפה הטורקית אפשרה את בריחתם של מאות לוחמי דאע"ש מבתי הכלא בסוריה. שר החוץ הרוסי, סרגיי לברוב, מסר שמוסקבה תומכת בשיתוף פעולה ביטחוני בין טורקיה לסוריה לכל אורך הגבולות.

קוברים את מתי המלחמה עם טורקיה בסוריה (צילום: Sakchai Lalit | AP)
המבצע הטורקי בסוריה, הרוגים ופצועים בקרב הכורדים | צילום: Sakchai Lalit | AP
ברכות חמות, טראמפ וארדואן (צילום: החדשות, רויטרס)
ארה"ב מתחייבת להמשיך בסנקציות על טורקיה עד שיושג פתרון | צילום: החדשות, רויטרס

סגן נשיא ארה"ב, מייק פנס, ושר החוץ האמריקני, מייק פומפאו, יצאו מוקדם יותר לטורקיה במטרה להביא להפסקת אש בינם לבין המורדים הכורדים שבצפון סוריה. אך למרות מאמצי האמריקנים והלחץ הבין-לאומי הגובר, ארדואן דחה את הקריאה להפסקת אש.
 
הממשל האמריקני מוביל מאמצים לסיום המשבר לאחר שהנשיא, דונלד טראמפ, איים כי יטיל סנקציות כלכליות כבדות על טורקיה. במהלך פגישתו עם ארדואן חזר פנס על התחייבות לשמר את הסנקציות על אנקרה עד להשגת פתרון. 


 
נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, שוחח אמש בטלפון עם מקבילו הטורקי ועל פי הודעת הקרמלין, ארדואן הוזמן לפגישה ברוסיה בימים הקרובים בכדי לדון בהתפתחויות האחרונות - כולל הצורך להימנע מעימותים אפשריים בין צבא טורקיה לצבא סוריה. כמו כן, השניים הסכימו שיש להבטיח את שלמותה הטריטוריאלית של סוריה.

הנשיא הטורקי הבהיר אתמול כי ארצו "לא תיסוג מהפעולה בסוריה, לא משנה מה אף אחד יגיד". הוא ציין כי טורקיה נחושה להמשיך את הלחימה עד הסוף. "אנחנו נסיים את העבודה. הקרב יימשך עד שנשיג ניצחון מוחלט", אמר.