הסנטור הדמוקרטי ברני סנדרס, המתמודד בימים אלו על מועמדות מפלגתו לנשיאות ארה"ב, אמר הלילה (בין חמישי לשישי) במהלך עימות טלוויזיוני מול המתמודדים הדמוקרטים כי המדיניות האמריקנית ביחס לסכסוך הישראלי-פלסטיני "צריכה להיות לא רק פרו-ישראלית אלא גם פרו-פלסטינית". עוד התייחס בדבריו לכתבי האישום שהוגשו לאחרונה נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו, אותו כינה גזען.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

במהלך העימות בין המתמודדים, המנסים לזכות במינוי המפלגה בהמשך מול הנשיא דונלד טראמפ בבחירות הכלליות, נשאל סנדרס מה דעתו על ההכרזה של משרד החוץ האמריקני שניתנה לפני מספר שבועות, לפיה ההתנחלויות הישראליות אינן מהוות הפרה של החוק הבינלאומי.

בתגובה אמר סנדרס כי כיהודי גאה שחי בישראל כילד, לדעתו "לישראל יש הזכות לא רק להתקיים אלא להתקיים בביטחון ובשלום". עם זאת, לטעמו "המדיניות האמריקנית צריכה להיות לא רק פרו-ישראלית אלא גם פרו-פלסטינית. יש לייצר באזור מאזן כוחות שווה ולטפל במצב הנורא בעזה, שם יש כ-60 עד 70 אחוז אבטלה בקרב צעירים".

עוד הבטיח סנדרס כי אם יבחר לנשיא ארה"ב, בכוונתו להנהיג מדיניות שונה בתכלית מזו של הנשיא הנוכחי. "מדיניות החוץ שלי במזרח התיכון תעסוק בזכויות אדם, בדמוקרטיה, בהבאת אנשים לשולחן המשא ומתן בדרכי שלום ולא במלחמות אינסופיות שעולות לאמריקנים מיליארדי דולרים", הסביר.

בנוסף לעיסוק בעימות הביטחוני-מדיני באזור, התייחס סנדרס גם לפוליטיקה הפנימית בישראל, והזכיר לקהל כי נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו הוגש כתב אישום בגין שוחד. "נתניהו, שלאחרונה הואשם בשוחד, הוא לדעתי גזען", האשים מעל בימת העימות.

לצד סנדרס, גם סגן נשיא ארה"ב לשעבר ג'ו ביידן התייחס לסכסוך הישראלי-פלסטיני. "מדינה יהודית לא יכולה להתקיים בלי פתרון שתי המדינות", הסביר. "עלינו להפעיל לחץ מתמיד על הישראלים כדי שינועו בכיוון הזה".

מתמודד נוסף, פיט בוטיג'ג', האשים את הנשיא טראמפ כי "התערב באופן בוטה" בפוליטיקה הפנימית בישראל: מה שאנו עדים לו במזרח התיכון ומסביב לעולם, אלה ההשלכות של כשלונותיו של הנשיא וסירובו להוביל. זה בולט במיוחד בישרל: טראמפ קיבל החלטות בנוגע למדיניות החוץ האמריקנית כדי להשפיע על הפוליטיקה בישראל. אך בזמן שהוא מתרברב שהוא בעד ישראל ובעד היהדות, הוא מכניס אנשי 'עליונות לבנה' לבית הלבן".