עיתון ה"ניו יורק טיימס" פרסם אתמול (ראשון) תחקיר על גל המחאה באירן, ועל אלימות השלטון נגד המפגינים. התחקיר מתאר טבח אלים במיוחד בעיר בנדר מאהשהר בדרום מערב המדינה, שם על פי העדויות משמרות המהפכה ירו למוות ב-40 עד 100 מפגינים, ברובם צעירים לא חמושים, העמיסו את הגופות על משאית ונמלטו מהמקום.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

זה התחיל לפני כשבועיים, בעקבות ההודעה על עליית מחירי הדלק בלא פחות מ-50% - סימן נוסף למשבר הכלכלי הקשה שנוצר באירן בעקבות הסנקציות הכלכליות. תוך 72 שעות בלבד החלה מחאה ספונטנית, בעיקר בקרב סטודנטים שחסמו צירי תנועה במחוזות הדרומיים של אירן ובבירה טהרן.

מחאת דלק באירן
מחאת דלק באירן | צילום: רויטרס

המשטר דיכא את ההפגנות בכוח - והמחאה התפשטה לעשרות מוקדים. תחנות דלק עלו באש, בנקים, מוסדות דת וסמלי משטר הותקפו - והשוטרים שלפו את הנשק וירו לעבר המפגינים. במקומות רבים הגיבו כוחות הביטחון בפתיחה באש על מפגינים לא חמושים, ברובם צעירים מובטלים או בעלי הכנסה נמוכה.

תחקיר ה"ניו יורק טיימס": טבח ב-100 מפגינים 

בתחקיר שפרסם עיתון ה"ניו יורק טיימס", מתואר טבח בעיר בנדר מאהשהר, שאוכלוסייתה מונה 120,000 תושבים ובעלת היסטוריה ארוכה של התנגדות לשלטון בטהרן. על פי 6 עדויות שונות, בהן מנהיג מחאה, כתב תקשורת אירני ואחות בבית החולים בו טופלו הנפגעים - דיווח ה"ניו יורק טיימס" על האירוע הקשה.

המחאות באיראן
צילום: skynews

על פי עדי הראייה, ב-18 בנובמבר הגיע לעיר כוח גדול של משמרות המהפכה על מנת לדכא את ההפגנות. כוחות הביטחון ניסו לפזר את המפגינים ולפתוח את הכבישים שנחסמו, אך ללא הצלחה. כשאנשי משמרות המהפכה הגיעו לפרבר העיר הם פתחו באש, ללא אזהרה, לעבר עשרות גברים שחסמו את הצומת והרגו כמה מהם במקום.

המרואיינים דיווחו כי שאר המפגינים נמלטו לשדה קני סוכר וכי אחד מהם, שהיה חמוש, ירה לעבר כוחות הביטחון. השומרים הקיפו את המפגינים שהסתתרו בשדה ועל פי הערכות העדים ירו למוות בכ-100 אנשים. לאחר הטבח ערמו השוטרים את הגופות על משאית ועזבו את המקום ואילו הפצועים פונו לבית החולים על ידי בני משפחותיהם.

המפגינים בעד הממשל בטהרן
המפגינים בעד הממשל בטהרן | צילום: רויטרס

מספר ההרוגים והפצועים כתוצאה מההפגנות באירן אינו ברור, ההערכות נעות בין 180 ל-450 הרוגים, אלפי פצועים וכ-7,000 עצורים - כך על פי ארגוני זכויות אדם, ארגוני אופוזיציה ועיתונאים אירניים.