כמויות עצומות של קרח נמסות בגרינלנד בקצב שהולך ומתגבר משנה לשנה. קבוצה של 96 מדענים מרחבי העולם פרסמו את מחקרם, והזהירו כי מאות מיליוני בני אדם ייחשפו לפגיעה כתוצאה מהצפות באזורי חוף, אם התופעה תימשך: "אלה לא אירועים בלתי סבירים או בעלי השפעה זעירה. זה דבר שקורה – והוא יהיה הרסני".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

על פי המחקר, הקרח בגרינלנד מפשיר פי 7 מהר יותר מאשר לפני כשלושים שנה. לטענתם, אם הקצב הנוכחי יימשך, כ-400 מיליון בני אדם החיים לאורך החופים נמצאים בסכנת הצפה - 40 מיליון יותר מהמספר שחזתה הוועדה הבין-ממשלתית לשינויי אקלים (IPPC).

מאז שנת 1992 כ-3.8 טריליון טון של קרח נמס בגרינלנד, מה שהביא לעליית מפלס הים ב-10.6 מילימטרים. שיעור אובדן הקרח מואץ גם הוא, מ-33 מיליארד טון בשנה בשנות התשעים – ל-254 מיליארד טון בשנה כעת.

גרינלנד מאבדת קרח (צילום: sky news)
צילום: sky news

החוקר הראשי, פרופ' אנדרו שפרד אמר: "ככלל אצבע - על כל סנטימטר בעלייה במפלס הים, נחשפים עוד 6 מיליון איש להצפות באזורי חוף ברחבי כדור הארץ". לדבריו, על פי המגמה הנוכחית, כ-100 מיליון בני אדם ייחשפו להצפות בכל שנה בסוף המאה, ובשל העלייה בגובה פני הים – המספר יגיע ל-400 מיליון בסך הכל.

התחזיות המדאיגות מגיעות למרות מחקרים קודמים שהצביעו על האטה בקצב בין 2013 ל-2017.  המדענים מזהירים כי לא משנה אילו צעדים ננקוט בכדי להגביל את ההתחממות הגלובלית כעת, התהליך האיטי של התכת הקרח - יימשך עוד עשרות שנים.