המחאות האלימות באירן: מקורות בממשל האירני סיפרו היום (שני) לסוכנות הידיעות רויטרס כי בגל ההפגנות האחרון שהחל לפני יותר מחודש נהרגו למעלה מ-1,500 בני אדם. באירן הודו בתחילת החודש בהרג של עשרות אזרחים במחאה שהפרצה בעקבות עליית מחירי הדלק.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

ההודעה על עליית מחירי הדלק ביותר מ-50% הוציאה את העם האירני לרחובות והיא אות למשבר הכלכלי הקשה שנוצר במדינה בעקבות הסנקציות הכלכליות של ממשל טראמפ. 72 שעות בלבד מההודעה החלה המחאה שנמנתה תחילה על סטודנטים וצעירים שחסמו צירי תנועה והתפתחה לשרפת מבני ציבור ובנקים על ידי מאות אלפים.

לאחר שהמשטר דיכא את ההפגנות בכוח, התפשטה המחאה לעשרות מוקדים והמפגינים העלו באש תחנות דלק, בנקים ומאות מבני שלטון ודת. באירועים ירו כוחות הביטחון האירנים במפגינים לא חמושים והרגו אותם.

השליח המיוחד של ארצות הברית בריאן הוק, סיפר בתחילת החודש כי לבד מהטבח, הוכנסו גופותיהם של כ-100 אירנים למשאיות. "איננו יכולים להיות בטוחים שהנתונים על מספר ההרוגים הוא נכון", אמר הוק. "המשטר חוסם את הדרך להשיג אינפורמציה אך אנחנו בטוחים שבין ההרוגים יש גם ילדים".

"קיבלנו דיווחים על משפחות של קורבנות שביקשו לערוך הלוויה אך המשטר לא משחרר את הגופות", הסביר הוק. "המשטר דרש מהן לשלם את מחיר הכדורים שבהם השתמשו כוחות הביטחון". הוא סיפר גם שאלפי מפגינים נכלאו בבתי הכלא בתנאים בלתי אנושיים.