ההחלטה של היועמ"ש אביחי מנדלבליט אמש (חמישי) להגיש כתב אישום נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו לא עוררה סערה רק בישראל - אלא גם ברחבי העולם. כלי התקשורת הבין-לאומיים סיקרו את האירוע, ואצל חלקם הידיעה אף הופיעה בכותרת הראשית. אתרי החדשות השונים הדגישו את החרפת המשבר הפוליטי בישראל, ציינו כי נתניהו יכול להמשיך בכהותנו על אף האישומים, וערכו השוואה בינו לבין טראמפ: "שניהם מדברים על 'ציד מכשפות'".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

ברשת BBC, שם הידיעה "כיכבה" בראש האתר, כתבו כי האישומים נגד נתניהו מהווים "קו פרשת מים עבור ישראל". בנוסף, נכתב כי "הבעיות המשפטיות מטרידות את נתניהו בשנים האחרונות וגורמות לו להתמקד בהישרדותו הפוליטי ופחות בהנהגה". ב-BBC ציינו כי ענייניו המשפטיים הם חלק מהסיבות לשיתוק הפוליטי של ישראל: "נתניהו רוצה חוקים חדשים שיאפשרו לו חסינות מהעמדה לדין - אחד הגורמים שהובילו לשתי מערכות בחירות. הוא מכחיש שעשה דבר שאינו כשורה. לא ברור מה העתיד צופן לנתניהו".

בסוכנות הידיעות AP נכתב כי "המערכת הפוליטית בישראל צולעת לעבר בחירות בפעם השלישית בתוך שנה". עוד נכתב כי כתב האישום "מאיים על אחיזתו בשלטון שנמשך 10 שנים", וכי הדבר "מחליש אותו משמעותית". ב-AP צויין גם נאומו של ראש הממשלה, ונכתב כי "נתניהו הופיע בטלוויזיה עם פנים חיוורות וטען כי הוא קורבן של קנוניה של המשטרה והפרקליטות".

סיקור כתב האישום נגד ביבי ב-BBC (צילום: החדשות )
אישומי נתניהו: הכותרת הראשית ב-BBC | צילום: החדשות

בניו יורק טיימס כתבו בכותרת כי האישומים מעמידים את עתידו הפוליטי של נתניהו בספק, בנוסף הם ציינו "דמיון מדהים" בין נתניהו לנשיא האמריקני דונלד טראמפ: "גם נתניהו אומר שהחקירות נגדו הן 'ציד מכשפות'". עוד נכתב כי הוא "משקיע אנרגיה רבה ביצירת סערה בקרב תומכיו ומתלונן שיש מזימה להדיחו באמצעים משפטיים". לפי AP, יש מי שהשוו את הטקטיקות שלו לאלו של "חברו הטוב טראמפ", ובאתר ציינו כי ראש הממשלה "השתמש בשפה דומה". בסקיי ניוז הצטרפו: "נתניהו, בסגנון דונלד טראמפ, אמר שהחקירות נגדו הן 'ציד מכשפות'".

את ההשוואה בין שני המנהיגים ערכו גם בסוכנות הידיעות רויטרס, שם נכתב כי הרטוריקה של נתניהו מזכירה את "השפה הלוחמנית של בן בריתו טראמפ". עוד נכתב ברויטרס כי אישומי השוחד, המרמה והפרת האמונים, אותם הם כינו "תן וקח", הכניסו את ישראל "למשבר פוליטי עמוק יותר". בכתבה צויין כי "מדובר במשבר החמור ביותר של נתניהו בקריירה הפוליטית הארוכה שלו, שנמצא בשלטון מאז 2009".

סיקור אישומי נתניהו בניו יורק טיימס (צילום: החדשות 12)
הכותרת של הניו יורק טיימס: האישומים מעמידים בספק את עתידו הפוליטי | צילום: החדשות 12

באל ג'זירה, שם הידיעה הופיעה בראש האתר, הציגו את המצב בישראל כ"כאוס פוליטי". באתר נכתב כי ההחלטה של היועמ"ש היא "אחד האתגרים הקשים ביותר שנתניהו מתמודד איתם" וציינו שממשלה לא נראית באופק. עוד נכתב באל ג'זירה כי "ישראל תצטרך להיערך לנסיעה ברכבת הרים פוליטית בחודשים הקרובים", וכי "עכשיו יותר מתמיד נלחם נתניהו על חייו הפוליטיים".