בית המשפט העליון דחה היום (ראשון) את הערעור שהגיש ההאקר הרוסי אלכסיי בורקוב נגד החלטת שר המשפטים אוחנה להורות על הסגרתו לארה"ב. בפסק הדין אשר ניתן ידי נשיאת העליון אסתר חיות והשופטים עמית וגרוסקופף נכתב: "לא נמצא כי מתקיימות במקרה נסיבות יוצאות דופן המקימות עילה להתערבותו של בית המשפט העליון בהחלטת השר".
 
 
בית המשפט העליון אף דחה את בקשתו של בורקוב להתנות את הסגרתו לידי ארה"ב בכך שירצה את עונשו ברוסיה. "יש לדחות את בקשתו החלופית של בורקוב כי מדינת ישראל תתנה את הסגרתו לארה"ב בהעברתו לפדרציה הרוסית לשם ריצוי עונשו, ככל שיורשה בדין", נכתב בהחלטה. "זאת הואיל והיא אינה מבוססת על עילה כלשהי בדין אשר מכוחה יש לחייבת את מדינת ישראל לעשות כן". 
 
בעתירה שהגיש בורקוב לבית המשפט העליון ביום ראשון שעבר, הוא ביקש לעצור את הליך ההסגרה וכן דרש ששר המשפטים אמיר אוחנה יסביר מדוע לא יוחזר לרוסיה. זאת, לאחר שגם משפחתה נעמה יששכר, הצעירה הישראלית המרצה עונש מאסר במוסקבה, הגישה עתירה דומה - במטרה לשמר את האפשרות של שחרורה בעסקת חליפין. 
 
נעמה יששכר בכלא הרוסי (צילום: FSIN)
נעמה יששכר בכלא הרוסי | צילום: FSIN
 
לטענתו של בורקוב, כפי שהוצגה בעתירה שלו, השר אוחנה חתם על צו הסגרתו לארה"ב מבלי לשקול את כלל השיקולים הרלוונטיים, ומבלי להעניק לשיקולים שכן נשקלו את המשקל הסביר והראוי. העותר ביקש שהשר ינמק מדוע החליט לתמוך בבקשת ההסגרה של ארה"ב, ולסרב לבקשה המקבילה שהגישה רוסיה. בעתירתו, ביקש בורקוב מבית המשפט לדחות את ההסגרה באמצעות צו ביניים, ולקבוע כי "לא יתבצע הליך ההסגרה עד למתן החלטה בעתירה, על מנת שלא להפוך אותה לחסרת משמעות".
 
פרקליטיו של בורקוב, מיכאל עירוני וודים שוב מהסניגוריה הציבורית, מסרו בעקבות העתירה: "מדובר במקרה הראשון שבו מדינת ישראל צריכה להכריע בין שתי בקשות הסגרה סותרות. בורקוב הינו אזרח רוסי ללא עבר פלילי, שמעולם לא ביקר בארה"ב ואין לו זיקה למדינה זו. לפיכך, אנו סבורים שיש להסגירו לרוסיה". עוד הוסיפו הפרקליטים: "יחד עם זאת, במידה ויוחלט להסגירו לארה"ב אנו מבקשים שכתנאי להסגרתו ארה"ב תתחייב, שבמידה ויורשע, ירצה את העונש ברוסיה, וזאת כפי שישראל מבקשת עבור אזרחיה".
 
יפה יששכר (צילום: החדשות12)
"נעמה לא תהיה כלי משחק בידי ההאקר הרוסי ואנשיו", יפה יששכר | צילום: החדשות12
 
בעקבות העתירה שהגישה משפחתה של יששכר, הוציא בג"ץ צו ביניים עד ליום ראשון האחרון שאסר לנקוט "כל פעולה שאינה עולה בקנה אחד עם הצו - קודם למתן החלטה בבקשה לקבלו". המשמעות של צו זה היא שעל המדינה נאסר להסגיר את ההאקר הרוסי, למרות הצו המפורש שעליו חתם שר המשפטים אמיר אוחנה.
 
יחד עם זאת, בשבוע שעבר פנתה אמה של הצעירה, יפה יששכר, לעורכי דינה של נעמה וביקשה למחוק את העתירה שלה לביטול החלטת שר המשפטים להסגיר את בורוקוב לארה"ב. מנימוקי הבקשה עולה כי עורכי הדין הבינו כי משיכת העתירה "תסייע למאמצים לשחרורה". יפה יששכר מסרה שהיא נותנת אמון מלא בנשיא ובראש הממשלה שיביאו לשחרורה והוסיפה: "נעמה לא תהיה כלי משחק בידי ההאקר הרוסי ואנשיו".
 
 יפה יששכר אמרה כי היא החליטה לחזור בה מהערעור על הכרעת שר המשפטים ובית המשפט העליון "לאחר לבטים קשים מנשוא", והוסיפה: "אני מתפללת שהחלטתי לא תגרום להרעה במצבה".