מדיניות "המקסימום לחץ" של הנשיא טראמפ על משמרות המהפכה נמשכת: ארה"ב הודיעה הערב (רביעי) כי היא מטילה סנקציות על ענפי הספנות והתעופה האירנים. הסיבה: הובלה של כלי נשק להרס המוני - מאירן לתימן.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

שר החוץ של ארה"ב מייק פומפאו אמר הבית הלבן תטיל סנקציות בין היתר גם על "מהאן אייר" על התפקיד שמילאה חברת התעופה בהפצת נשק להרס המוני. לדבריו הדיפלומט האמריקני הבכיר ביותר, גם רשת הספנות האירנית מעורבת בהברחת סיוע של ציוד קטלני לתימן וגם היא תהיה מטרה לסנקציות החדשות.

משמרות המהפכה של אירן תומכים במורדים החות'ים בתימן, באמצעים כלכליים ובאמצעות העברה של כלי נשק - בהם גם, לפי הערכות, טילים בליסטיים ששוגרו כבר כמה פעמים בשנים האחרונות לעבר סעודיה, בת בריתה של ארה"ב במפרץ הפרסי.

שיגור טילי זלאל על סעודיה (צילום: הכוחות החותים)
צילום: הכוחות החותים

התמיכה הזאת מהווה גורם נוסף במתיחות בין טהרן לוושינגטון. בספטמבר האחרון שתי המדינות היו על מסלול התנגשות, לאחר המתקפה המשולבת על מתקני נפט בסעודיה - שאותה ייחסה ארה"ב למשמרות המהפכה. הנשיא טראמפ זעם על המתקפה, ואמר: "הוריתי למשרד האוצר להגדיל באופן ניכר את הסנקציות על אירן".

נשיא אירן רוחאני דחה את ההאשמות והבהיר: "אנחנו לא מעוניינים בעימות באזור". לדבריו, "במקביל ללחץ הפסיכולוגי והכלכלי שמפעילה ארה"ב על העם האירני (באמצעות סנקציות), היא מנסה להגביר את הלחץ על טהרן גם על ידי השמצות".