על רקע פרשת "אוקראינה גייט" והליך הדחתו, נשיא ארה"ב דונלד טראמפ צייץ הלילה (בין שני לשלישי) בחשבון הטוויטר שלו כי בכוונתו לפרסם את תמלילי שיחתו עם נשיא אוקראינה ולדימיר זלנסקי, שיחסיו עמו עומדים במוקד החקירה. במקביל להודעתו של טראמפ, ועדת בית הנבחרים פרסמה תמלילים מהליך ההדחה של טרמאפ, שנגבו מיועצים מומחים לענייני אוקראינה במחלקת המדינה.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

"כדי להמשיך להיות הנשיא השקוף ביותר בהיסטוריה, אשחרר מתישהו השבוע את תמליל הטלפון הראשון, ולכן החשוב ביותר, שהיה לי עם נשיא אוקראינה", צייץ טראמפ והוסיף: "אני בטוח שתמצאו את זה מפתה".

לאחר מכן צייץ טראמפ ציטוט של מנחה הטלוויזיה לשעבר ביל אוריילי: "זה לא קשור לאוקראינה. זה לא קשור להדחה. זה קשור בחתירה תחת הדמוקרטיה!". טראמפ הוסיף כי הציטוט "כל-כך נכון" וכתב כי עניין נובע מאנשים כועסים ולא ישרים ששונאים את עצמם ואת המדינה.

בשבוע שעבר ראש הסגל בבית הלבן מיק מולבייני, זומן לתת עדות  בפרשת "אוקראינה-גייט" על ידי חברי הקונגרס שאחראיים לחקירת פעולותיו של הנשיא ולבחינת הליך הדחתו. אמירתו של ראש הסגל מולבייני, אחד האנשים המקורבים ביותר של הנשיא בוושינגטון, במסיבת עיתונאים במהלך אוקטובר הייתה אחד הגורמים שהניעו את פתיחת הליך ההדחה נגד טראמפ.

"מקווה שהנאום לא יתרחש". פלוסי (צילום: איי פי)
ננסי פלוסי | צילום: איי פי

במהלך מסיבת עיתונאים שהתקיימה לפני כחודשיים אמר מולבייני לתקשורת שטראמפ עצר את הסיוע לאוקראינה כדי לגרום להם לחקור את יריביו הפוליטיים. מולבייני אמנם חזר בו מהאמירה, אך זה כבר היה מאוחר מידי.

לפני כחודש וחצי הודיעה ננסי פלוסי, מנהיגת המפלגה הדמוקרטית, כי היא תתחיל את החקירה לקראת הדחה של הנשיא. עם זאת, פלוסי לא ביקשה את הסכמת בית הנבחרים, כמו שנעשה בניסיונות ההדחה הקודמים, של ביל קלינטון, וריצ'ארד ניקסון, ועל כן הודיע הבית הלבן כי לא ישתף פעולה עם החקירה. 

לפני כחודשיים יועצו הבכיר של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ לענייני אירופה ורוסיה במועצה לביטחון לאומי, טים מוריסון, התפטר מתפקידו. פרישתו של מוריסון הגיעה יום לפני עדותו בפני הקונגרס בהליך ההדחה נגד טראמפ.