"אי אפשר לסמוך על המשטרה, צריך להחזיק בנשק": יהודי ארצות הברית כואבים אחרי עוד מתקפה אנטישמית שבה נפצעו חמישה בני אדם. הלילה (בין ראשון לשני) מצהירים בשיחה עם חדשות 12 יהודי קהילת מונסי, שבה בוצעה המתקפה, כי יגנו על הקהילות היהודיות בכוחות עצמם.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

"יהודים צריכים להתחיל להגן על עצמם", אומר שלמה, תושב מונסי ששירת בצה"ל. "אי אפשר לסמוך על המשטרה או על הממשלה. צריך לאחוז בנשק. זה היהודי המודרני, היהודי החמוש. לפני שנתיים התגייסתי לצה"ל כדי ללמוד להשתמש בנשק ולהתאמן - ועכשיו כשחזרתי אני מלמד את חבריי ואנחנו מתארגנים כדי לעשות זאת באופן קבוע".

יהודי ניו יורק מתחמשים
צילום: באדיבות גדליה

שלמה הוסיף: "אנשים צריכים להתחיל להבין שעלינו לנקוט בצעדים אקטיביים. אנחנו צריכים לנקוט בצעדים כדי להגן על הקהילה אם משהו קורה". שלמה גם שיתף בתחושות בתוך הקהילה במונסי: "התגובות מעורבות, חלק מהאנשים נבהלים, כי לא רגילים כאן לראות נשקים גדולים. אבל אנחנו כאן כדי לשנות את זה, ולהנחיל את הרעיון שיהודים יכולים להתחמש וזה בידנו להגן על עצמנו".

זירת אירוע הדקירה ליד בית כנסת במונסי, ארה
צילום: none, CNN

ארי, צעיר מהקהילה היהודית במונסי, אמר גם הוא: "אני מאמין שזה חשוב שלכל אמריקני תהיה היכולת להגן על עצמו ועל חבריו ואהוביו. לדוגמה, אני עומד כאן היום ואומר - אני יהודי, לא מפחד ולא אתחבא כדי להתפלל. אני מודע לכך שאנשים לא אוהבים אותי ומאמינים בדברים שונים. אנחנו לא מפחדים ולא נתחבא. נעמוד ונילחם באנטישמיות".

החשוד שדקר עם מצ'טה במסיבת חנוכה בניו יורק
צילום: none, CBC New York

אייזיק, צעיר נוסף, שיתף: "רכשתי אקדח לפני כמה שבועות. מאז קיבלתי המון הודעות מחברים - שואלים כמה זה עולה, איך מוציאים רשיון, איך אפשר להשיג אחד. יש מודעות לזה עכשיו". 

בארצות הברית גינו הלילה את המתקפה. הנשיא דונלד טראמפ כתב בטוויטר: "המתקפה האנטישמית במונסי, ניו יורק, בערב השביעי של חנוכה אמש, היא מחרידה. על כולנו להתאחד כדי להלחם ולמגר את האנטישמיות המרושעת".

הרב רוטנברג, שבביתו אירע הפיגוע במהלך הדלקת נרות חנוכה, השתתף אמש בטקס הכנסת ספר תורה בבית כנסת סמוך. עשרות הגיעו לברך אותו ולהשתתף בחגיגה. קונסול ישראל בניו יורק, דני דיין, הגיע גם הוא למקום והביע תמיכה בקהילה. הלילה השתתף ראש עיריית ניו יורק, ביל דה בלאזיו, באירוע הדלקת נר שמיני של חנוכה בקהילה, והודיע על הגברת האבטחה בשכונות היהודיות.