סרטון שפורסם ב"ניו יורק טיימס" חושף עדויות קשות מפי הלוחמים ששירתו תחת אדוארד גלאגר, מפקד מעוטר ביחידת "אריות הים" האמריקנית שזכה לחנינה מהנשיא טראמפ לאחר שהואשם בפשעי מלחמה. על פי אותן העדויות, גלאגר מתואר כאדם "רעיל, רשע וכזה שמוכן להרוג כל אדם".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

בתיעוד שפורסם בסוף השבוע האחרון, נראים חבריו של אדוארד גאלגר בעדות מצולמת שניתנה לבית המשפט בזמן שמפקדם עמד לדין בגין פשעי מלחמה. גאלגר נאשם ברצח בכוונה תחילה של ילד בן 12 שגויס לדאעש - לאחר שדקר אותו בצווארו וצילם תמונות של הגופה. בחודש יולי האחרון זוכה המפקד ע"י חבר מושבעים בבית דין צבאי, ואף זכה לתמיכה מהנשיא טראמפ שהעניק לו חנינה והשיב לו את דרגותיו. לפני כשבוע אף נפגשו השניים בפלורדיה שם "הודה גאלגר לנשיא והעניק לו מתנה".

 
 
 
View this post on Instagram
 
 

Finally got to thank the President and his amazing wife by giving them a little gift from Eddie’s deployment to Mosul. #TRUMP2020 @realdonaldtrump @flotus

A post shared by Eddie & Andrea (@eddie_and_andrea) on

בסרטונים שהגיעו לידי עיתון הניו יורק טיימס, האשימו חברי המחלקה את גלאגר בירי לא מוצדק לעבר בן ה-12, ואף תארו את מפקדם כאדם "פסיכופת" שאהב לפגוע ולהרוג נשים וילדים. "הבן אדם הזה הוא דפוק מרושע", סיפר אחד מחייליו קרייג מילר. חייל נוסף ששירת תחת גאלגר הוסיף: "היה אפשר לראות על פניו שהוא יכול להרוג כל דבר שזז". אחד מהלוחמים אף הגדיר אותו כ"אדם רעיל".

גלאגר ורעייתו לאחר הזיכוי הדרמטי
גלאגר ורעייתו לאחר הזיכוי הדרמטי | צילום: AP, חדשות

גאלגר: "ממציאים עליי שקרים בוטים"

"התגובה הראשונית שלי לעדויות הייתה הפתעה וגועל", הצהיר המפקד לשעבר. "מעלילים עליי שקרים בוטים, אבל מהר מאוד הבנתי שהם פוחדים שהאמת תצא לאור על הפעולות הפחדניות שלהם". מאז התפוצצה הפרשה, טוען גלאגר לחפותו ומדגיש כי לא הרג בכוונת תחילה את השבוי. כמו כן, הוא כופר בהאשמות נוספות שלפיהן רצח בתקריות אחרות שני אזרחים עיראקיים בשנת 2017. לטענתו, כמה לוחמים ממורמרים במחלקה שלו המציאו את ההאשמות הללו כי לא אהבו את דרך הפיקוד הנוקשה שלו.