המידע על מיקומו של האיש המבוקש ביותר בעולם הגיע לידי ה-CIA לאחר שאחת מנשותיו נעצרה ונחקרה. בחקירתה מסרה פרטים שסייעו באיתור הטרוריסט. בניו יורק טיימס דווח אמש (ראשון) כי שירותי הביון האמריקנים הגבירו את הניסיונות ללכוד את אל בגדדי בתיאום עם גורמי מודיעין עירקיים וכורדים בסוריה ובעירק. התיאום סייע לצמצם את האפשרויות למיקומו של מנהיג דאע"ש והביאו מרגלים לעקוב אחר פעילותו בתקופה שלפני עזיבת האמריקנים את סוריה.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

בזמן שהמידע המודיעיני קירב את הסוכנים ללכידתו, טראמפ זעזע את המערכת והודיע על הוצאת הכוחות האמריקנים מסוריה, ובכך סיכון את "חלון ההזדמנויות" ללכידתו. החלטתו הפתאומית שיבשה את תכנון הפשיטה ואילצה את הפנטגון להמשיך בקידומו בתנאים פחות נוחים. "בשעות לילה ובשטח עוין ומסוכן", כך אמרו גורמים ב-CIA. על פי הפרסום בניו יורק טיימס - גורמים אמריקנים רשמיים שיבחו את הכוחות הכורדים שהמשיכו לספק מודיעין וסייעו להצלחת הפשיטה - גם אחרי הודעת טראמפ על הוצאת הכוחות מצפון סוריה.

 

המבצע שהביא בשעות לחיסולו של מנהיג דאע"ש, החל בסביבות השעה 05:00 בבוקר (ראשון). 8 מסוקים שהובילו לוחמים של יחידת העילית "דלתא פורס", טסו בגובה נמוך מעל שטח מסוכן לעבר המתחם בו שהה אל בגדדי. על פי הפרסום ברשת CNN הנשיא טראמפ טען שבמהלך המשימה השתתפו גם מטוסים, אוניות וכוח צבאי נוסף. "חלק מהכוחות האמריקנים הגיעו ממקומות שונים בעירק", אמר הנשיא טראמפ.

טראמפ בזמן המבצע לחיסול מנהיג דאע"ש
טראמפ ובכירים בממשל האמריקני בזמן המבצע לחיסול מנהיג דאע"ש

במהלך הטיסה הנמוכה והמהירה של המסוקים, הכוחות האמריקנים ספגו אש מכיוון הקרקע, הם השיבו אש וחסילו את האיום. עם הגעת הכוחות למתחם בו שהה מנהיג המדינה האלסאמית - הלוחמים של צבא ארה"ב פרצו את החומה מהצד של המתחם על מנת להימנע מלהיכנס "למלכודת" ואז החל קרב יריות.

על פי הפרסום, הכוחות האמריקנים נתקלו בכוח אש גדול וחיסלו מספר רב של לוחמי דאע"ש. לבסוף שני לוחמים של המדינה האסלאמית נלכדו, 11 ילדים נכלאו, שתי נשים שהיו נשואות לבגדדי נהרגו והוא עצמו החל לברוח למנהרה שהייתה באזור המתחם. לוחמים אמריקנים פתחו במרדף אחריו בסיוע של כלבי תקיפה. בגדדי שלבש אפוד ממולכד פוצץ את עצמו והרג שלושה ילדים שלקח עמו.

זירת התקיפה במבצע לחיסול מנהיג דאע"ש אל בגדאדי (צילום: מתוך הטלוויזיה העירקית)
המתחם בו שהה מנהיג דאע"ש | צילום: מתוך הטלוויזיה העירקית

הנשיא טראמפ, אישר שצבא ארה"ב חיסל את ראש ארגון הטרור הרצחני, אבו בכר אל-בגדאדי, במבצע מיוחד של הצבא האמריקני באידליב שבסוריה. "הלילה היה לילה נהדר עבור ארה"ב ועבור העולם", מסר בהצהרה בבית הלבן. "רוצח אכזר, אשר גרם לכל כך הרבה מצוקות ומוות, חוסל באלימות. הוא לעולם לא יפגע שוב בגברים, נשים וילדים חפים מפשע. הוא מת כמו כלב, הוא מת כמו פחדן. העולם כעת הוא מקום בטוח הרבה יותר".

באירופה לא חגגו את חיסלו של מנהיג דאע"ש, שם מודאגים יותר: גם מהנסיגה האמריקנית מסוריה וגם מפני פעולות תגמול של חסידי אל בגדדי שעלולים להתרחש ביבשת. על פי ההערכות של גורמי הביטחון באירופה: דאע"ש ביצע 3,670 מתקפות בשנה האחרונה, רובן במזרח התיכון. למרות זאת אירופה זו יבשת שידעה פיגועים ומתקפות טרור מצד הארגון.

דאע"ש בעירק (צילום: ap)
דאע"ש בעירק | צילום: ap
טרולינג ברשת למנהיג דאע"ש (צילום: Anadolu Agency, GettyImages IL)
מנהיג דאע"ש שחוסל בצפון סוריה | צילום: Anadolu Agency, GettyImages IL

מאירופה יצאו לא מעט פעילים של הארגון שנסעו למדינות במזרח התיכון כדי להילחם בשורות דאע"ש, בנוסף אירופה ידעה לא מעט פיגועים כמו בבטקלאן, בנמל התעופה בבריסל וזו רק רשימה חלקית. מהבחינה הזו למדו באירופה כיצד להתמודד עם הפיגועים הגדולים של המדינה האסלאמית טזה קרה במקביל להיחלשותה במזרח התיכון.

באזור בסוריה, ממנו יצאו הכוחות האמריקנים, יש עדיין אלפים ואפילו רבבות של לוחמי דאע"ש שעדיין מחזיקים באג'נדה הרצחנית הזו ורובם מוחזקים עדיין בבתי כלא מאולתרים של הכורדים. אבל אם הנסיגה האמריקנית מסוריה המצב שלהם לא ברור וייתכן שהם ישתחררו. חלקם אף עלולים לחזור לאירופה. לסיכום: באירופה פחות חוגגים את חיסול אל בגדדי ויותר מודאגים מהנסיגה האמריקנית מסוריה.