סעודיה יזמה בחודשים האחרונים שיחות חשאיות עם אירן במטרה להקל על המתחים בין שתי המדינות – כך דווח היום (שישי) ב"וול סטריט ג'ורנל". על פי הדיווח, נקודת המפנה חלה לאחר ההתקפה על מתקני הנפט הסעודים ב-14 בספטמבר, שיוחסה לטהרן: "בריאד הבינו שהם צריכים לנקוט בעמדה חדשה שתגן על הכלכלה שלהם".   

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

המסרים בין שתי המדינות הועברו באמצעות מתווכים בעומאן, כווית ואף בפקיסטן – כך על פי גורמים באיחוד האירופי ובארה"ב. במוקד העיקרי של השיחות, כך על פי אותם הגורמים, הקלת המתחים בין שתי המדינות. "הפיגוע לפני שלושה חודשים היווה תפנית משמעותית", אמר גורם רשמי סעודי.

שריפה במפעלי נפט בערב הסעודית
תקיפת מתקני הנפט בסעודיה | צילום: רויטרס

עוד עולה מהדיווח כי על פי שגריר אירן בפריס, בחרם ג'סמי, טהרן הציפה תכנית לסעודים הכוללת התחייבות הדדית של אי-תוקפנות ושיתוף פעולה - שמטרתה להבטיח את יצוא הנפט הסעודי שנפגע במידה מסוימת בעקבות התקיפה.

"טהרן נמצאת מאחורי כמעט 100 תקיפות בשטח ערב הסעודית, בזמן שרוחאני וזריף מדברים על דיפלומטיה", צייץ שר החוץ מייק פומפיאו לאחר המתקפה בספטמבר. "בין כל הקריאות לדה-אסקלציה, אירן תקפה כעת באופן חסר תקדים את אספקת האנרגיה העולמית". על אף שהחות'ים, הנמצאים במלחמה בשטח תימן נגד הקואליציה שמובילה ערב הסעודית, לקחו אחריות על התקיפות, פומפיאו קבע כי "אין כל הוכחה שהמתקפה הגיעה מתימן. נדאג שאירן תשלם על תוקפנותה".