שני בני אדם נרצחו ועוד כמה נפצעו היום (רביעי) באירוע ירי בעיר האלה שבמזרח גרמניה. דובר מטעם הרשויות בעיר סיפר כי המתקפה התרחשה בשני מוקדים: האחד בכניסה לבית כנסת והשני בדוכן מזון באחד מפרברי העיר. חשוד אחד נעצר על ידי המשטרה המקומית, ושניים נוספים נמלטו לכיוון העיר מינכן ברכב גנוב. אחד היורים שידר את הפיגוע בזמן אמת באתר סטרימינג תוך שהוא מתבטא נגד יהודים ומהגרים ואף מצטט טקסטים של מכחישי שואה. נתניהו: "ביטוי נוסף לאנטישמיות המתגברת באירופה". 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

דובר נוסף מטעם העיר האלה ציין כי הרשויות הכריזו על מצב חירום, וכל התושבים התבקשו להישאר בבתיהם. כוחות משטרה וגורמי רפואה פינו את המתפללים מבית הכנסת. אותו דובר סירב לומר כמה אנשים נכחו במבנה בזמן האירוע, אולם דיווחים שונים מעידים על עשרות עד 100 בני אדם.

אירוע ירי ליד בית כנסת בהאלה, גרמניה (צילום: AP)
כוחות רבים הוזנקו לאזור | צילום: AP

ראש הממשלה בנימין נתניהו הגיב על הפיגוע - ודרש מהשלטונות בגרמניה לפעול בנחישות נגד תופעת האנטישמיות. "פיגוע הטרור נגד הקהילה בהאלה שבגרמניה ביום הכיפורים, היום הקדוש ביותר לעמנו, הוא עוד ביטוי לכך שהאנטישמיות באירופה מתגברת", כתב נתניהו. "בשם העם בישראל אני שולח תנחומים למשפחות הקורבנות ואיחולי החלמה מהירה לפצועים".

משרד החוץ הגיב בצאת יום הכיפורים על הירי: "אנחנו מזועזעים מההתקפה האנטישמית בהאלה, גרמניה, ועוקבים בדאגה אחרי ההתפתחויות", נכתב בהודעה. "אנו משתתפים בצער המשפחות ומאחלים החלמה מהירה לפצועים".

ראש הממשלה בנימין נתניהו (צילום: החדשות 12)
נתניהו: "ביטוי נוסף לאנטישמיות המתגברת" | צילום: החדשות 12

לדברי עד ראייה שהתראיין לערוץ n-tv הגרמני, אחד החשודים חבש קסדה ומעיל צבאי, ופתח בירי לעבר המסעדה. "הוא התקרב למקום, וזרק משהו שנראה כמו רימון", סיפר. "הוא לא התפוצץ, והוא התחיל לירות עם רובה. האיש מאחוריי ודאי נהרג, אני הסתתרתי בשירותים".

עד ראייה נוסף סיפר כי אחד החשודים השליך רימון יד אל בית הקברות היהודי הסמוך לבית הכנסת. "אנו נותרים בכוננות", הבהירה המשטרה המקומית בחשבון הטוויטר שלה. "פרסנו כוחות בהאלה ומסביבה, ואנו מנסים לייצב את המצב עד שיהיה לנו את כל המידע הרלוונטי".

אירוע ירי ליד בית כנסת בהאלה, גרמניה (צילום: AP)
חשוד אחד נעצר, החיפוש אחר נוספים נמשך | צילום: AP

בשלב זה לא ברור אם המתקפה נבעה ממניע אנטישמי ואם יש קשר לעובדה שהיא התרחשה דווקא ביום הכיפורים. שר החוץ של גרמניה מסר בתגובה לאירוע: "הירי על בית הכנסת בהאלה ביום כיפור מכה בלבבות של כולנו".