מדד השחיתות העולמי לשנת 2019 פורסם היום (חמישי) ברחבי העולם, ובו דירוג תפיסת השחיתות ב-180 מדינות, בהן גם ישראל. על פי המדד, ישראל במגמת ירידה זו השנה השלישית ברציפות, ונמצאת במקום ה-35, רק 7 מקומות מעל ה"קו האדום" - שממנו ומטה מוגדרות המדינות כבעלות דרגת שחיתות גבוהה. 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

מיקומה של ישראל מעיד במדד מצביע על מגמת ירידה מתמשכת, זו השנה השלישית ברציפות. כך, בשנת 2016 דורגה ישראל במקום ה-28 עם ציון 84; ב-2017 במקום 32 עם ציון 62; ב-2018 במקום ה-34 עם ציון 61 והשנה הידרדרה, כאמור, למקום ה-35 עם ציון 60 מתוך 100. בהשוואה למדינות ה-OECD, נמצאת ישראל בשליש התחתון ובמקום ה-24 מתוך 36 מדינות.

המדד נחשב למוביל בעולם בתחומו, ומתפרסם בכל שנה על ידי הארגון הבין-לאומי Transparency International TI. ישראל מדורגת בו במקום ה-35 מתוך 180 מדינות, עם ציון של 60 מתוך 100, ומעלינו במדד נמצאות בין השאר צ'ילה, אסטוניה ואיחוד האמירויות, ובינינו למדינות שנתפסות כבעלות "דרגת שחיתות גבוהה" מפרידים 7 מקומות בלבד.

"בגדו במדינה", הנאום החריף של אליעד שרגא (צילום: Tomer Neuberg/Flash90)
מחאה נגד השחיתות בת"א, לפני שנה | צילום: Tomer Neuberg/Flash90

תפיסת השחיתות במדינה נמדדת על ידי פרמטרים שונים, ביניהם מנגנוני אכיפה אפקטיביים והעמדה אפקטיבית לדין פלילי של אנשי ציבור מושחתים; באיזו מידה המדינה ממגרת שחיתות; האם נתקלו במקרים שבהם אנשי ציבור עשו שימוש לרעה בכוחם ובסמכותם ובהגנה על חופש העיתונות במדינה.

"מדינת ישראל איננה מדינה מושחתת", אמרה השופטת (בדימוס) נילי ארד, יו"ר עמותת שקיפות בינלאומית ישראל. "עם זאת, ימים לא קלים עוברים על אזרחי המדינה ותושביה, ולמרבה הצער, אנו נחשפים לרוחות רעות של פלגנות והקצנה, ולמגמות שליליות של יצירת חוסר אמון במוסדות שהם ביסוד קיומה של הדמוקרטיה בישראל ובהן רשויות החקירה והתביעה, מערכת המשפט ואכיפת החוק, והעיתונות חופשית".

"ביטוי עגום לכך אנו מוצאים במגמת הירידה המתמשכת בדירוגה של ישראל במדד תפישת השחיתות לשנת 2019. במצב זה, חלה על כל אחת ואחד מאתנו החובה להגן על ערכי הדמוקרטיה ולפעול לביסוסם ושמירה עליהם מפני כרסום ופגיעה בהם, שאם לא כן אנו עלולים למצוא את עצמנו יורדים במדרון החלקלק לעברן של מדינות הנתפשות כמושחתות".

תפיסת השחיתות בישראל: נמוכה מהממוצע (צילום: משה מילנר / לע"מ, חדשות)
מקום 35 מתוך 180. משכן הכנסת, ארכיון | צילום: משה מילנר / לע"מ, חדשות

במדד תפישת השחיתות 2019 מסתמנת מגמת ירידה משמעותית גם במיקומה של ארה"ב - בשנת 2017 דורגה במקום ה-16, בשנת 2018 דורגה במקום ה-22 ובשנת 2019 ירדה למקום ה-23 עם ציון של 69. בין המדינות הנוספות שנמצאות במגמת ירידה ניתן למצוא את טורקיה, עם ירידה של 13 מקומות, פולין, הונגריה וברזיל.

במקומות הראשונים ניתן למצוא את דנמרק וניו-זילנד, עם ציון 87, אחריהן פינלנד, סינגפור, שוודיה, שוויץ, נורבגיה והולנד. לעומת זאת, ובדומה למדד 2018 במקומות האחרונים במדד 2019 נמצאות סוריה, דרום סודן וסומליה עם ציון 9.