נעמה יששכר מוחזקת בכלא הרוסי כבר מעל לחצי שנה, מאז שנעצרה בנמל התעופה במוסקבה כשבתיקה 9 גרם של חשיש - ולמרות שהייתה בטיסת קונקשן וכלל לא נכנסה למוסקבה. היום (שישי) התבקש בית המשפט במוסקבה לגזור עליה עונש חמור במיוחד ביחס לעבירה - שבע שנות מאסר. רגע לפני גזר הדין, מסתמן כי ישראל ורוסיה ניהלו מגעים לעסקת חילופי אסירים שמעלה לא מעט תהיות, כך מאשר גורם ישראלי.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

בשיחה עם חדשות 12 גורם ישראלי מאשר את נכונות הסיפור שצוטט ב-RT על הקשר בין הבלוגר הרוסי לישראלית העצורה ברוסיה. הגורם מאשר שישראל סרבה לדרישה הרוסית לבצע את חילופי האסירים משום שארה"ב דרשה את הסגרתו של הבלוגר ובית המשפט העליון אישר את ההסגרה.

חשש בישראל: רוסיה תגזור מאסר כבד על הישראלית בגלל הסירוב לחילופי אסירים

אותו גורם הביע חשש מכך שבית המשפט ברוסיה יגזור על יששכר עונש כבד כדי להפעיל לחץ על ישראל, זאת כדי שישחררו את אותו אלכסיי בורקוב. במקביל קורבי המשפחה של יששכר מספרים כי שבשבועות האחרונים הם מקבלים מסרים ממשפחת הבלוגר ובהם נאמר כי בתם לא תשוחרר עד שיימצא פתרון לשחרורו.

נעמה יששכר (צילום: מתוך "חדשות הבוקר" עם ניב רסקין, קשת12)
צילום: מתוך "חדשות הבוקר" עם ניב רסקין, קשת12

על פי הטענות, ראש הממשלה בנימין נתניהו סיפר למשפחת יששכר כי שוחח עם פוטין על שחרורה של ביתם נעמה. אולם, תחנת "RT" של השלטון במוסקבה האשימה את ישראל במפורש שהיא זו שמונעת את העסקה.

בשבועות האחרונים נפוצו באתרים ישראליים טוקבקים מסתוריים שמסבירים את הסיבה: ישראל מסרבת לבקשת רוסיה לשחרר את אלכסיי בורקוב - מתכנת רוסי שנעצר בישראל ב-2015 בחשד ל"עבירות סייבר חמורות", ומבוקש גם בידי ארצות הברית. נשאלת השאלה: בדרך כלל חילופי אסירים נעשים במקרים של מרגלים או לוחמים, ממתי המדינה מבצעת עסקאות לשחרור חשודים בפלילים?

לעובדה שלנעמה יששכר יש אזרחות ישראלית אמריקאית חלק משמעותי בפרשה. על ידי העונש הכבד ומעצרה הממושך, הרוסים מנסים ללחוץ גם על ארה"ב לוותר על הסגרתו של הבלוגר הרוסי או לפחות לא להעמידו לדין. נעמה היא כלי משחק שבתווך בין רוסיה-ישראל-ארה"ב.