בטלוויזיה הממלכתית בסוריה דווח היום (שלישי) כי צבאו של אסד הגיע לעיר מנביג' הסמוכה לגבול הטורקי, והתושבים המקומיים קיבלו את החיילים בתרועות עם כניסתם אל העיר. עם זאת, למרות התייצבות הצבא לצד הכוחות הכורדיים והלחצים הבינלאומיים לחדול מהתוקפנות - ארדואן מסרב לסגת, ובתקשורת הטורקית מדווחים כי הצהיר שימשיך במבצע על אף הסנקציות.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

לדברי הרשויות הכורדיות בצפון סוריה, מעל ל-275,000 בני אדם נעקרו מבתיהם מאז תחילת מבצע "מעיין השלום" של טורקיה - כ-70 אלף מתוכם ילדים. במקביל, נציבות האו"ם לזכויות האדם הודיעה כי החלה לבחון שתי תקריות של הוצאה להורג שתועדו והופצו. בנציבות קראו לטורקיה לפתוח גם היא בבדיקה אם התבצעו פשעי מלחמה.

מוקדם יותר היום דווח ברשת CNN האמריקנית כי גורמים בצבא ובמשרד ההגנה האמריקני מביעים זעם ותסכול עקב נטישת בני המיעוט הכורדי הנמצאים תחת מתקפה וסירובו של טראמפ להעניק להם סיוע. אנשי הביטחון ששוחחו עם סוכנות הידיעות האמריקנית אף הביעו חשש מכך שהמדיניות הננקטת תביא להשלכות קשות - ושותפים פוטנציאליים יהססו לבטוח בארה"ב בעתיד.

אחד הגורמים הרשמיים ששוחח עם CNN ציין כי בכירים בצבא האמריקני זועמים על יחסה של ארה"ב כלפי הכורדים. זאת, הסביר, בייחוד לאור העובדה שהתקיים שיתוף הפעולה הדוק בין הכוחות האמריקניים לכורדיים במלחמה ארוכת השנים נגד ארגון הטרור דאע"ש.

 לוחם סורי בשורות הטורקים במבצע "מעיין השלום" (צילום: רויטרס)
לחימה בצפון סוריה | צילום: רויטרס

בכיר אמריקני נוסף הצטרף לביקורת: "בניגוד להצהרות הפומביות שיצאו מהבית הלבן המגנות את המבצע הטורקי ומתנגדות לו, כשלונו של טראמפ בהתנגדות לפלישה הטורקית וחוסר המעש שלו אל מול המתקפה על הכורדים היא זו שלמעשה העניקה לארדואן 'אור ירוק' לצאת מבצע".

"הכוחות הכורדיים נלחמים בכוחות שמבקשים לחסל אותם בגלל שפינינו את הדרך לטורקים", הדגיש גורם נוסף במשרד ההגנה האמריקני. בכיר אחר מהצבא שלקח חלק בפעילות האמריקנית בסוריה סיפר שהוא "מתבייש" בפעולותיה של מדינתו, ואמר שארה"ב נכשלה בהגנה על בני בריתה.

טראמפ: אטיל סנקציות על טורקיה 

בתגובה לביקורות נגדו, הודיע אתמול טראמפ כי יטיל סנקציות על טורקיה בשל הלחימה בסוריה. "בקרוב אוציא צו שיורה להטיל סנקציות על נציגים של ממשלת טורקיה בהווה ובעבר ועל כל מי שמסייע לפעילותה בצפון סוריה", הבטיח הנשיא האמריקני בהצהרה שמסר מהבית הלבן.

לדברי טראמפ, ההוראה תאפשר לארה"ב להטיל סנקציות כבדות "על אלו שמעורבים בפגיעה חמורה בזכויות אדם, שמפרים הפסקת אש, שמונעים מפליטים לשוב לבתיהם, או שמאיימים על השלום, הביטחון והיציבות של סוריה". מלבד הסנקציות האישיות, איים הנשיא גם בסנקציות כלכליות כבדות על המשק הטורקי: "נעלה את המכסים על מתכת ל-50% ונעצור את המשא ומתן בנוגע לעסקת הסחר, ששוויה 100 מיליארד דולרים".

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ (צילום: רויטרס)
סופג ביקורת מבית, טראמפ | צילום: רויטרס

זמן קצר לפני כן העלה טראמפ לחשבון הטוויטר שלו סדרת ציוצים תוקפנית בתגובה לכל מבקריו. "אחרי שהבסנו 100% מכוחות דאע"ש הוצאתי את כוחות הצבא מסוריה", הסביר הנשיא האמריקני. "שסוריה ואסד יגנו על הכורדים ויאבקו בטורקיה על האדמה שלהם. אמרתי לגנרלים שלי, למה שאנחנו נילחם בשביל סוריה ובשביל אסד בשביל להגן על האדמה של האויב שלנו?".

יו"ר בית הנבחרים האמריקני, ננסי פלוסי, התייחסה לדבריו של טראמפ ואמרה כי הסנקציות שעליהן הכריז "לא ימנעו אסון הומניטרי". במקביל, ברשת CNN דווח כי טראמפ החליט להשאיר מספר כוחות מצומצם בדרום סוריה, כ"טביעת רגל קטנה" שתוכל להיאבק ב"שרידים של דאע"ש".‎