אלכסיי בורקוב, איש מחשבים עצמאי מסנט פטרסבורג, הוא האסיר הרוסי שישראל מעוניינת להעביר לרוסיה בתמורה לשחרורה של נעמה יששכר. בריאיון ל-RT, בורקוב ומשפחתו מפצירים בממשל הרוסי לאפשר את המהלך כדי להחזירו למולדתו.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

בורקוב סיפר כי בשנת 2015 הגיע לישראל יחד עם חברתו, ונעצר במפתיע כשהיה ביציאה מישראל. לטענתו, ארה"ב הוציאה נגדו צו מעצר בינלאומי בגין מעורבותו לכאורה במתקפות סייבר ומרמה – אולם הוא מתעקש כי כלל לא היה מעורב באירועים המיוחסים לו.

לדבריו, מאז ועד היום הוא נכלא במספר בתי כלא ישראליים, לא ניתן לו טיפול רפואי ראוי או להיפגש באופן מסודר עם עורכי דינו, נשלח מספר פעמים לבידוד ולעתים אף נמנעה ממנו גישה למזון ושתייה. לדברי דיפלומטים רוסיים, מצבו הולך ומידרדר.

משפחתו של בורקוב הציעה לממשל הרוסי לבצע את ההחלפה בינו לבין יששכר, עליה נגזרו אתמול שבע וחצי שנות מאסר לאחר שבתיקה נתפסו תשעה גרמים של קנאביס. בישראל טוענים כי ניסו לקדם את המהלך ונדחו בידי רוסיה – אולם משפחתו של בורוקוב טוענת כי ישראל היא זו שמתנגדת למהלך.

בריאיון מיוחד ל"אולפן שישי" ממוסקבה, סיפרה אמש (שישי) אמה של נעמה יששכר, יפה, על התחושות הקשות שפקדו אותה לאחר שנודע גזר הדין שגזר בית המשפט ברוסיה על בתה. "היינו המומים", סיפרה האם יפה, "ידענו לפי כל מה שהלך בתקשורת היום שהיא הולכת לקבל גזר דין כבד, אמרתי לה שזו לא היא, שיש משהו בין שתי המדינות, אמרנו שנדאג לערער על זה. היא רעדה כעלה נידף, הגיע לכאן התובע הראשי של מוסקבה שקרא את כל התיק". 

יפה ביקשה לשלוח מסר לראש הממשלה נתניהו, והתחננה שיסייע במאמצים לשחרורה: "אני מתחננת לפניך, אתה חייב להוציא אותה מכאן. היא חיה בתנאים לא תנאים, יש שם תיל וכלבים והיא נרדמת כשהיא שומעת דלתות ברזל נטרקות. היא יושבת עם פושעות, עם סוחרות סמים". 

"כמה אני יכולה לחזק אותה?", אמרה האם, "המשפחה שלי באה והולכת, מנסים לחזק את שתינו. בבקשה נתניהו, שר החוץ ושר המשפטים, שחררו את נעמה, תחתמו על מה שצריך. בגלל שיש לה שתי אזרחויות אז הם תפסו אותה". כשנשאלה האם היא חוששת לחייה, השיבה האם המודאגת: "קשה לי לחשוב על אפשרות של סכנת חיים של נעמה, אני לא רוצה אפילו לחשוב על זה".