בעקבות עתירת משפחתה של נעמה יששכר לבג"ץ, העברת האסיר הרוסי אלכסיי בורקוב לידי ארה"ב לא תאושר לפחות עד יום ראשון הקרוב - אז ידונו שופטי בית המשפט העליון בבקשה לבטל את צו ההסגרה שעליו חתם שר המשפטים אמיר אוחנה. אימה של נעמה ממשיכה במאבק והיום (שישי) היא צפויה להיפגש עם בתה בכלא הרוסי ולבשר לה על ההחלטה: "אני מחכה לשני האישים שיכולים לעזור לי. הנשיא פוטין וראש הממשלה נתניהו, לא רואה אפשרות אחרת".‎

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

"אני אגיע אליה עם מתורגמן ואני אשבור דלתות אם לא אראה אותה", אמרה האם, יפה יששכר, בשיחה עם החדשות 12. "אני חייבת לראות אותה. אני אגיד לה שהמדינה מאחוריה ושהבטיחו שנצליח להוציא אותה מהכלא. המדינה הבטיחה שהיא תוציא אותה".

בהמשך דבריה הביעה יפה יששכר דאגה עמוקה לבתה, שאותה לא מרשים לה לבקר: "אני דואגת לנפש שלה, לא ראיתי אותה שבועיים. שלחתי לה מכתב אבל לא ענו לי. עורכי הדין אמרו לה שזה ייקח זמן ואני לא יודעת איך היא קיבלה את גזר הדין. הוא אמר לה שהערעור ייקח חודש חודשיים"‎.

 
שר המשפטים אוחנה בהצהרה מיוחדת (צילום: החדשות12)
בני משפחה של נעמה ישככר נגד החלטת השר אוחנה | צילום: החדשות12

בני משפחתה של נעמה, שנשלחה ל-7.5 שנות מאסר לאחר שנמצאו סמים בתיקה, הגישו אמש את עתירתם לבג"ץ, ובה ביקשו שישראל תמשיך להחזיק בבורקוב. "מקווים ששופטי בית המשפט העליון המכובד יקשיבו היטב לבקשתה של נעמה היושבת כבר 7 חודשים בכלא הרוסי ומשמשת כקלף מיקוח בין מדינות לעשות כל מה שניתן להוציא אותה באופן בהול מהגיהינום שהיא נמצאת בו", מסרו בני משפחתה של נעמה.

בעקבות העתירה, הוציא בג"ץ צו ביניים שאוסר עד יום ראשון הקרוב בשעה 12:00 לנקוט "כל פעולה שאינה עולה בקנה אחד עם צו הביניים המבוקש קודם למתן החלטה בבקשה לקבלו". המשמעות של צו זה היא שעל המדינה נאסר להסגיר את האקר הרוסי עד מועד זה, למרות הצו המפורש שעליו חתם שר המשפטים אמיר אוחנה.

"חתימת השר על הצו משמעותה חריצת גורלה של העותרת, המוחזקת כבת ערובה על ידי השלטון הרוסי המבקש למנוע את הליך ההסגרה של אותו אזרח רוסי לארצות הברית", נכתב בעתירה שהוגשה מטעם המשפחה לבג"ץ.

"מאליו מובן, כי ביסוד גזר הדין החמור והמפלה שניתן בעניינה של העותרת עמדו שיקולים זרים", נכתב עוד בעתירה. "ניכר כי הניסיון למנוע את ביצוע הסגרתו של בורקוב לארצות הברית היה הטעם המרכזי שעל יסודו ניתן גזר הדין. די בעובדות הפשוטות המתוארות לעיל להיווכח, כי העותרת לא זכתה להליך משפטי הוגן – זכות יסוד חוקתית שהוכרה זה מכבר הן במשפט הבינלאומי הן בשיטת המשפט שלנו".

"מדובר, אפוא, בנסיבות קשות במיוחד, שבהן מדינה זרה עושה שימוש אכזרי וציני באזרחית ישראלית, כדי למנוע את הסגרתו של אזרח שלה למדינה שלישית", כתבו בני משפחתה של יששכר. "וכך זכויותיה של העותרת לחירות ולקיום הליך הוגן נרמסו כליל, לצרכים זרים". 

אלכסיי בורקוב (צילום: משה שי , פלאש/90 )
אלכסיי בורקוב, ההאקר הרוסי שמוחזק בישראל | צילום: משה שי , פלאש/90

"החלופה הראשונה, שהיא גם הסעד הראשון המבוקש בעתירה דנא – היא הימנעות מביצוע הסגרה לארצות הברית והיענות לבקשת ההסגרה הרוסית. בדרך זו, מדינת ישראל לא תאפשר לבורקוב להימלט מאימת הדין ולעשות שימוש במדינת ישראל כמדינת מקלט, מחד גיסא; ותאפשר את השבתה של העותרת אל מדינת ישראל, מאידך גיסא. החלופה השנייה, היא הסעד החלופי המבוקש בעתירה דנא – עיכוב ביצוע הליך ההסגרה, בהתאם להוראות הדין, עד לשינוי נסיבות בעניינה של העותרת", לשון העתירה.

היום צפויה אמה של נעמה יפה להיפגש עם בתה מאחורי הסורגים, זאת לאחר שהשבוע נמנעה כניסתה. בריאיון לגלי צה"ל אתמול התייחסה יפה יששכר להחלטה של שר המשפטים אמיר אוחנה לחתום על צו ההסגרה של ההאקר הרוסי ואמרה: "זה מאכזב, הם צריכים לדאוג לבת שלי. ייאמר לזכותו (של אוחנה) שהוא התקשר אליי לפני שזה פורסם ואני מעריכה את זה". האם הוסיפה: "הוא אומר שאולי זה מהלך יותר טוב עבור נעמה ואני דואגת שהבת שלי תישאר פה בכלא". עוד סיפרה: "הייתה לי תקווה כשעניתי לטלפון, אנחנו מתכוונים לעתור נגד ההסגרה".

נעמה יששכר בכלא הרוסי (צילום: FSIN)
נעמה יששכר בכלא הרוסי | צילום: FSIN

שלשום תקפה משפחתה של יששכר את ההחלטה של שר המשפטים אוחנה: "החלטה בלתי מוסרית ובלתי אנושית. רק ביום רביעי אמר השר שזו חובתה של מדינת ישראל לשחרר את נעמה", מסרה המשפחה של המטיילת שנעצרה לאחר שנתפסה בנמל התעופה במוסקווה עם כ-9 גרם חשיש. "לצערנו הרב הוא פועל בסתירה להצהרתו". 

"נעמה חפה מפשע ומשמשת כבת ערובה וקלף מיקוח בין מעצמות", נמסר. "הרוסים מחריפים ומקשיחים מידי יום את תנאיה של נעמה ובאחריות מדינת ישראל להוציא אותה מהסיוט שהיא נמצאת בו". 

בהודעה שפרסם משרד המשפטים בנוגע לחתימה על צו ההסגרה הסבירו את הגורמים שהובילו להחלטה. "ההחלטה התקבלה לאחר דיוני עומק רבים שנערכו בשבועות האחרונים עם גורמים שונים, ובהם גורמים מדיניים ומשפטיים", נמסר. עורך הדין, מיכאל עירוני, שמייצג את בורקוב מטעם הסניגוריה הציבורית, מסר כי "לאחר שנקבל את צו ההסגרה ונעיין בו נשקול את צעדנו".

בתחילת החודש נגזרו על נעמה יששכר 7.5 שנות מאסר בכלא הרוסי לאחר שנתפסה בשדה התעופה במוסקבה עם 9.6 גרמים של חשיש הודי. יששכר עצרה ברוסיה לצורך טיסת קישור – ולא תכננה לצאת משדה התעופה לשטח המדינה.