הסוכנות העולמית נגד סמים בספורט הודיעה היום (שני) כי ההתאחדות הרוסית מושעית למשך 4 שנים מכל אירועי הספורט הבין לאומיים הגדולים. זאת, עקב חשיפת פרשת השימוש האסור בסמים בחסות המדינה. משמעות הצעד היא שהדגל וההמנון הרוסי לא יופיעו באירועי ספורט משמעותיים כמו אולימפיאדת טוקיו 2020 ומונדיאל 2022 שיתקיים בקטר.

 לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

יחד עם זאת, ספורטאים שיציגו הוכחה לכך שלא לקחו חלק בשערוריית הסמים יורשו להתמודד תחת דגל נייטרלי. נציגי הסוכנות קיבלו את ההחלטה פה אחד בכינוס שהתקיים בשוויץ, ולהתאחדות הרוסים עומדים שלושה שבועות לערער על ההחלטה. 

מהנתונים שנחשפו בדוח שפורסם לפני כשלוש שנים עולה כי מדובר במנגנון זיוף נרחב בחסות ממשלתית, שמטרתו הייתה להגן על הספורטאים הרוסים מפני כישלון בבדיקות סמים במהלך אולימפיאדת החורף בסוצ'י ב-2014.

במוקד הדוח עומדת הטענה כי רוסיה החליפה בדיקות "מלוכלכות" של ספורטים רוסים בבדיקות תקינות. על פי הדוח, סגן שר הספורט הרוסי בעצמו הורה לעובדי המעבדות אילו תוצאות של בדיקות להעביר הלאה ואילו להעלים.

הדוח מתייחס לאולימפיאדת החורף בסוצ'י, אך על פי מחברו - בסך הכל נמצאו לפחות 312 בדיקות סמים של ספורטאים רוסים שזויפו מאז 2011, כולל מאליפות העולם באתלטיקה שנערכה במוסקבה ב-2013 ומאליפות העולם בשחייה שהתקיימה בשנה שעברה בקאזאן.