שעות לאחר תקרית הירי במרכול הכשר בארה"ב, הקהילה היהודית עדיין מתמודדת עם הכאב - ועם סימני השאלה. ראש העיר סטיבן פולופ עדכן כי תיעוד מצלמות האבטחה הוכיח שהיורים התכוונו לפגוע במרכול. עוד אמר ראש העיר לרשת ABC כי האירוע נחקר כתקרית אנטישמית. במקביל, בניו יורק טיימס דווח כי כי אחד היורים פרסם פוסטים אנטישמיים ואנטי משטרתיים לפני שיצא למסע הירי.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

הרשויות במדינה עדיין חוקרות את האירוע הקשה שבו נרצחו 4 בני אדם. שני היורים, לפי דיווח ברשת NBC האמריקנית, הם דיוויד אנדרסון ופרנסין רהאם. שניהם חוסלו בזירה. שלושה מקורות שונים ציינו כי אנדרסון השתייך בעבר לקהילת האפריקנים-העברים מדימונה, אולם היום חשבונותיו ברשתות החברתיות מלאות בפוסטים נגד המשטרה ונגד יהודים‎.

ראש העיר פולופ עדכן גם כי לא ידוע על איום מוחשי נוסף לקהילה, אך הרשויות נערכות. הבוקר פורסמו שמותיהם של שניים מההרוגים - לאה מינדה פרנץ בת ה-33, בעלת המכולת, ומשה דויטש בן ה-24, חבר בקהילה החסידית בעיר.

מורדי רובין, חובש מהקהילה היהודית בג'רזי סיטי, שוחח היום (רביעי) עם החדשות 12 וסיפר על רגעי הדרמה: לדבריו, האסון היה יכול להיות גדול יותר אם הירי היה פוגע במעון הסמוך. "בערך בשעה 12:30-12:40 שעוננו התחיל אירוע ירי", שחזר, "הוצאנו הודעה לא לצאת לשטח מחשש לירי, המתנדבים שלנו היו מאוד קרובים אבל בגלל הירי הם לא יצאו, אני יכול להגיד שזו החלטה שהצילה חיים".

עוד סיפר רובין על התרגולת ברגעים הקשים: "פעלנו מבית חולים קרוב - ניהלנו את הכוחות, העברנו מידע ובדקנו מי נמצא איפה". החובש הדגיש את היקף האירוע החריג: "יש כאן הרבה אירועי ירי בארה"ב, בדרך כלל זה נמשך דקות - האירוע הזה נמשך ארבע שעות, זה המון!".

וכך התנהל הטיפול במקרה במהלך הירי: "התארגנו והמתנו למידע מהמשטרה. בערך ב16:30 יצאנו לפגוש וללוות את התלמידים החוצה מבית הספר. מעל הסופר מרקט יש מעון עם 40 ילדים. הגענו לשם - גם אני וגם הילדים היינו מפוחדים מאוד. ילדים בני שלוש עד שש".

"מעריכים שהמתקפה הייתה מכוונת, זה מפחיד"

עוד סיפר רובין כי במשטרה חששו מפצצה באזור, בבית הספר הסמוך: "בית הספר ננעל, לא ידענו מה קורה בתוך בית הספר בזמן הירי, אלו היו שעות לא פשוטות. אז הגיעו עוד כוחות מניו יורק שחברו לכוחות מג'רזי".

החובש ציין: "בג'רזי סיטי יש יריות, אנחנו שומעים ירי כל שבוע. אבל כשזה הגיע - זה היה ממש עצום וחזק מאוד". בקהילה היהודית עדיין מנסים להבין אם מדובר בפשע שנאה: "נכון לעכשיו הכוחות סבורים שמדובר במתקפה מכוונת, כך שזה מפחיד. אתה שומע על מקומות אחרים, אבל כאן - זה ממש מפחיד. זה מקום מעורב אבל אנחנו בקהילה מאוד מאוחדים".

רובין סיפר: "אנחנו מאוד מודאגים. בעלת הסופרמרקט שנהרגה הייתה מהיהודים הראשונים שהגיעו לכאן. עכשיו אנחנו נפרדים ממנה". ברחבי ניו ג'רזי וניו יורק תוגברה האבטחה סביב מוסדות יהודיים.

בנוסף לאזרחים שאיבדו את חייהם, גם השוטר ג'וסף סילס בן ה-40, אב לחמישה. סילס, ששירת שנים ארוכות במשטרה, היה גיבור מקומי לאחר שבשנת 2008 הציל נערה מתקיפה מינית. הוא גם היה מוכר בתור אחד המובילים במאבק באלימות הנשק באזור. 

"שמעתי יריות – בום בום בום", תיאר אחד מעדי הראייה לתקרית. "אחרי זה הנחנו ידיים על הראש וחיכינו שזה ייגמר. וכשזה נגמר ראיתי ניידות משטרה באות במהירות גבוהה,

ראש עיריית ג'רזי סיטי כתב לפנות בוקר שלפי החקירה הראשונית, ובניגוד לפרסומים מיד לאחר התקרית, הרשויות סבורות שהירי כוון אל עבר המרכול הכשר. ראש העיר עדכן גם כי בשל הממצאים, התושבים עשויים לראות נוכחות משטרתית מוגברת באזור.

גם ראש עיריית ניו יורק עדכן שהחליט, למרות שלא ידוע על איום ספציפי בעירו, לתגבר את האבטחה סביב מוסדות יהודיים מוכרים בעיר. ראש העיר הוסיף שהיום צפויים להיות מוכרזים צעדים נוספים בנושא.

בתקרית שהחלה אתמול בשעות הצהריים, לפי השעון המקומי, נהרגו שלושה אזרחים והשוטר. גם שני היורים נהרגו במהלך חילופי אש עם כוחות המשטרה. לפי הפרטים הראשוניים, התקרית התפרסה על פני שתי זירות, המרכול הכשר ובית עלמין קרוב.