הסנאטורית ג'נין אנז, שהייתה עד כה יו"ר הסנאט, הושבעה הלילה (בין שלישי לרביעי) כנשיאה הזמנית של בוליביה – והתקבלה בתשואות רמות. זאת, לאחר התפטרותו של הנשיא הקודם אבו מוראלס - שנמלט למקסיקו וקיבל שם מקלט מדיני, לאחר 13 שנות שלטון. הנשיאה הטרייה התחייבה לקיים בחירות מוקדמות על מנת לפתור את המשבר הפוליטי שנוצר.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

אנז הושבעה כנשיאת ביניים, כדי להשיב את הסדר ולפתור את ה"פלונטר הפוליטי" הבוליביאני. את ההשבעה החרימו חברי מפלגתו של הנשיא לשעבר. התפטרותו של מוראלס הגיעה לאחר שארגון המדינות האמריקניות (OAS) פרסם דוח על פיו התגלו אי סדרים חמורים במהלך הבחירות האחרונות, שנערכו ב-20 באוקטובר. עם פרסום הדוח פרשו בני בריתו הפוליטיים והצבא אילץ אותו לפנות את מקומו. עם נחיתתו במקסיקו הכריז מוראלס: "אני אחזור עם יותר אנרגיה להמשיך ולעבוד עבור ארצנו האהובה".

בוליביה, איבו מוראלס  (צילום: קרלוס גרסיה רואלינס, רויטרס)
נשיא בוליביה לשעבר, אבו מוראלס | צילום: קרלוס גרסיה רואלינס, רויטרס

ביום ראשון האחרון, עם ההודעה על התפטרותו של מוראלס, הודיע שר החוץ של מקסיקו מרסלו אברארד, כי מדינתו תציע מקלט מדיני לנשיא בוליביה המודח, אם יבקש ממנה – ואכן כך עשה. עוד חשף אברארד כי מקסיקו כבר קיבלה לרשותה 20 פקידים וחברי פרלמנט מבוליביה מאז פרישת הנשיא בתחילת השבוע.

ההכרזה על ההתפטרות הגיעה אחרי שבועות ארוכים של מחאות ענק, אלימות וחסימת כבישים במדינה, שליוו את בוליביה מאז הבחירות. מחוקקים מכל רחבי המפה הפוליטית נקראו להשתתף בישיבת האסיפה המחוקקת של בוליביה, כדי לקבל רשמית את התפטרותו של מוראלס ולתכנן את הצעדים הבאים עם הנשיאה החדשה, אנז. 

על רקע המהומות במדינה, ממשל ארצות הברית הורה הלילה למשפחות של דיפלומטים אמריקנים לעזוב את בוליביה. בכיר בממשל האמריקני חשף כי מקסיקו התייעצה עם ארה"ב, ולבסוף הודיעה כי בכוונתה לתת מקלט למוראלס. וושינגטון בתגובה, אמרו כי ישמחו לעזור בלוגיסטיקה, והוסיפו: "ארה"ב רואה ביציאתו של מוראלס מבוליביה צעד חיובי להרגעת הרוחות במדינה".