בית המשפט בסין גזר על הא ג'יאנקוי שיצר שלושה תינוקות מהונדסים גנטית ועורר סערה כלל עולמית ל-3 שנות מאסר בכלא, כך דווח היום (שני) בכלי התקשורת במדינה. בנוסף, בית המשפט אסור על ג'יאנקוי לעסוק שוב בטכנולוגיות שקשורות לרבייה.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

הא ג'יאנקוי חשף לראשונה את הניסוי הגנטי שלו ב-2018 וזכה לגינויים חריפים ולביקורת קשה מצד הקהילה המדעית הבינלאומית, בטענה שהוא "ניצל לרעה את שיטות ההנדסה הגנטית שטרם נבדקו ונבחנו עד הסוף". על פי הדיווחים, ג'יאנקוי יצטרך לשלם קנס של 430 אלף דולר כשיחד איתו נשפטו גם שני מדענים שסייעו לו במחקריו: ג'אנג רנלי, חוקר בבית חולים מקומי שנידון למאסר של שנתיים וקין ג'ינז'ואו,חוקר בבית חולים אחר, שנידון ל-18 חודשי מאסר והושעה מעבודתו למשך שנתיים.

הניסוי של ג'יאנקוי שנערך תחת סודיות מוחלטת ונחשף רק לאחר לידת שתי תאומות מהונדסות גנטית – הצית ברחבי העולם דאגה נוספת ועמוקה הרבה יותר: לפיה, סין לא ממהרת לווסת את חוקריה השאפתניים באופן מכוון וזאת מתוך מטרה להפוך למובילה העולמית בתחומי המדע והרפואה.

לפי הדיווחים בתקשורת, לצורך הניסויים הרבים שערך, גייס המדען הסיני זוגות של חולי איידס שלא רצו להעביר את הנגיף לצאצאיהם. עוד דווח כי בית המשפט בסין קבע שג'יאנקוי ועוזריו זייפו מסמכי ביקורת אתיים וכן נקטו בטקטיקה של "הסתרה והסוואה".

בעקבות הסערה במישור הבינלאומי, מוקדם יותר השנה הודיעה סין כי מעתה הפיקוח על הניסויים הקליניים בנושאי גנטיקה ומדעי החיים שנערכים בשטחי המדינה יוגבר. במסגרת נהלי הפיקוח החדשים, חוקרים בסין יידרשו לקבל אישורים מהדרגים הממשלתיים הבכירים ביותר לפני שיוכלו להתחיל בעבודתם המדעית.