ההתאבדות - והקונספירציות: האם ג'פרי אפסטין התאבד בתא המעצר שלו? לפי הרשויות בארה"ב התשובה היא כן, אבל לפי הנשיא טראמפ - לנשיא לשעבר ביל קלינטון יש קשר ישיר למוות.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

ביום שישי האחרון נחשפה עדותה המטלטלת של אישה שטוענת כי אפסטין סרסר בה כשהייתה קטינה ושלח אותה לקיים יחסי מין עם שורה של בכירים, בהם מושל ניו מקסיקו לשעבר ביל ריצ'רדסון, הסנטור האמריקני לשעבר ג'ורג' מיטשל ומנהל הנכסים גלן דובין.

אפסטין תלה את עצמו למוות שעות לאחר שפורסמה אותה עדות. עם פרסום מעשה ההתאבדות שלו, נפוצו ברשת תיאוריות קונספירציות רבות שבמרכזן השאלה איך הוא בכלל הצליח לשים קץ לחייו בתא מעצר מאובטח היטב, פחות מחודש לאחר שנכשל בניסיון התאבדות קודם.

 

עוד שאלה שעלתה היא אם מדובר ברשלנות - או שמא ברצח מתוכנן היטב, כי בזמן ההתאבדות אפסטין לא היה תחת השגחה, מסיבה שאיננה ברורה. האם כיוון שעבר מספיק זמן מאז ניסיון ההתאבדות הקודם הייתה הערכה מחדש שלפיה הוא אינו אובדני יותר - או שמדובר בהחלטה שתוכננה מראש בדיוק בשביל זה? גם לאחר ניסיון ההתאבדות הקודם דווח כי אפסטין נמצא עם חבלות בצוואר ורבים פקפקו בכך שהוא אכן ניסה להתאבד.

גם נשיא ארה"ב בעצמו לא מאמין לגרסה הרשמית של הרשויות. הלילה טראמפ צייץ מחדש ציוץ של הקומיקאי טרנס וויליאמס, שידוע כתומך שלו, שקשר בין משפחת קלינטון למוות.

"מת מהתאבדות תחת השגחה של 24/7? כן, בטח", כתב וויליאמס. "איך זה קרה? לג'פרי אפסטין היה מידע על ביל קלינטון, עכשיו הוא מת". בסרטון בן שתי דקות שפרסם יחד עם הציוץ וויליאמס הוסיף: "מסיבה מוזרה שהיא, אנשים שיש להם מידע על הקלינטונים בסופו של דבר מתים".

לאחר מכן הנשיא הגדיל לעשות, כששיתף ציוץ של משתמש לא מאומת, על מסמכים שנחשפו לאחרונה ובהם טענות חדשות על מעללי אפסטין עם הגילוי שלפיו ביל קלינטון "ביצע נסיעות פרטיות לאי הפדופיליה" של עבריין המין: "המסמכים חושפים שדמוקרטים בכירים, כולל ביל קלינטון, ערכו טיולים פרטיים ל'אי הפדופילים' של אפסטין".

הדובר של ביל קלינטון הגיב לטראמפ בטוויטר ודחה בתוקף את ההאשמות של הנשיא: "מגוחך, וכמובן לא נכון - ודונלד טראמפ יודע זאת. האם הוא הפעיל את התיקון ה-25?", תוך שהוא רומז לסעיף בחוקה האמריקנית שהפעלתו מאפשרת את הדחת הנשיא והחלפתו בסגנו.

ולא רק הדובר של קלינטון דוחה את הגרסה של טראמפ. גם מרקו רוביו, חבר המפלגה הרפובליקנית וסנטור מטעם מדינת פלורידה, דחה את הטענות והזהיר מפני הפצה של האשמות לא מבוססות: "יש לבחון את האופן שבו אפסטין הצליח להתאבד. אבל הרצון המיידי להפיץ תיאוריות קונספירציה על מישהו 'בצד השני' שהרג אותו ממחיש למה החברה שלנו כל כך פגיעה למידע חסר והשפעת חוץ".

העובדה שטראמפ "יורק אש" לעבר קלינטון סותרת באופן מהותי את המסורת האמריקנית, לפיה נשיאי עבר נוהגים בכבוד זה לזה, גם אם מדובר בכאלה שמגיעים ממפלגות יריבות. אלא שלטראמפ יש דרך משלו, ובעבר תקף אינספור פעמים את ברק אובמה בטענה שהוא לא אמריקני אלא נולד בקניה ולאחר שניצח את הילארי בבחירות 2016 הציע "לכלוא אותה", טראמפ תוקף כמעט מדי שבוע את משפחת קלינטון.