על רקע העימותים בין כוחות הביטחון והמתפללים המוסלמים בהר הבית, שר החוץ האירני, מוחמד ג'וואד זריף, פרסם היום (ראשון) בחשבון הטוויטר שלו, תמונה מהעימותים בהר הבית וכתב: "הטרוריסטים שמבצעים את הפשע בתמונה – אחראים ל'השפלת המאה' של העם הפלסטיני".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

"מזל טוב לכל המוסלמים לרגל שמחת חג הקורבן", פתח זריף את דבריו. "חג הקורבן הוא זמן לאחדות. אנו קוראים שוב למוסלמים לרדוף אחר זכויותינו לקיים את החגים שלנו. אם לא, התוצאה תהיה התקפות נוספות עלינו".

 

 

בהמשך הציוץ, שיתף זריף תמונה מהעימותים בין כוחות הביטחון למתפללים מוסלמים וכתב: "הפשע שמוצג בתצלום הזה בוצע הבוקר באל-אקצא - ביום הקדוש שלנו". הוא עקץ בעקיפין את ממשלת ישראל וכתב: "אותם טרוריסטים משפילים את העם הפלסטיני. לנו המוסלמים יש כוח לסיים את הרודנות הזו, אבל רק אם נתאחד".

"אוכפים את החוק הבינלאומי". זריף (צילום: רויטרס, חדשות)
שר החוץ האירני נגד פעילות ישראל בהר הבית | צילום: רויטרס, חדשות

אימן אלספדי, שר החוץ הירדני גם תקף את ישראל על רקע העימותים במסגד אל-אקצא: "אנו מגנים מכל וכל את ההפרות של ישראל במסגד אל-אקצא. הפרקטיקות האבסורדיות של שלטונות הכיבוש וניסיונותיהם לשנות את הסטטוס קוו בירושלים הכבושה ואת קדושתה, רק יתדלקו את הסכסוך ויהפכו את המצב לנפיץ יותר, יאיימו על שלום וביטחון בינלאומי. אנו קוראים לקהילה הבינלאומית לקחת אחריות וללחוץ על ישראל להפסיק את הפרותיה".

הסיבה לגינויים היא שהבוקר כוחות משטרה פרצו למתחם המסגדים לאחר שמאות מתפללים מוסלמים החלו להתגודד באזור שער המוגרבים ולהפר את הסדר במקום. הכוחות התעמתו עם המתפרעים ובמהלך המהומה נפצעו קל-בינוני ארבעה שוטרים. העימותים אירעו על רקע החלטת המשטרה הבוקר שלא לאפשר כניסת יהודים להר בשל המתיחות בעקבות ציון חג הקורבן של המוסלמים במקביל לצום תשעה באב. כעבור כמה שעות הוחלט לפתוח את ההר מחדש לביקורי יהודים ותיירים.

החל משעות הבוקר המוקדמות ולרגל חג הקורבן, פקדו עשרות אלפי מתפללים את הר הבית. כוחות משטר בפיקודו של מפקד מחוז ירושלים, ניצב דורון ידיד, נערכו בעוטף העיר העתיקה ואפשרו למתפללים המוסלמים להגיע לשטח הר הבית ולחגוג את חגם.

בשלב מסויים החלו להתגודד אלפי מתפללים שהיו בשטח הר הבית באזור שער המוגרבים, ולהפר את הסדר במקום, תוך שקוראים קריאות לאומניות ומיידים אבנים, כסאות וחפצים לעבר השוטרים. מפקד המחוז הורה לפזר את המתפרעים תוך שימוש באמצעים לפיזור הפגנות ובמקום פרצו עימותים קשים. ארבעה שוטרים נפצע קל-בינוני וגם מספר מתפללים שפונו על ידי הסהר האדום לקבלת טיפול. בהמשך היום, יקיים מפקד מחוז ירושלים, הערכות מצב נוספות.