שר החוץ האירני התייחס אמש (שישי) לדיווחים כי ישראל התקינה מכשירי ריגול ליד הבית הלבן ולעג לנשיא ארצות הברית דונלד טראמפ על יחסיו עם ראש הממשלה בנימין נתניהו: "עם חברים כאלה מי צריך אויבים".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

זריף לעג להתנהלות ישראל מול ארה"ב. "ה-BFF (חברים טובים לנצח) מרוקנים את קופת ארצות הברית, לוקחים את מדיניות החוץ של ארה"ב כבת ערובה – מאזינים לנשיא ארה"ב".

ראש הממשלה בנימין נתניהו טען היום שמי שעומד מאחורי הפרסום כי ישראל התקינה מכשירי ריגול ליד הבית הלבן הם ראשי מפלגת כחול לבן בני גנץ ויאיר לפיד. "הכול כשר כדי לקושש כמה קולות כדי להביא לממשלת שמאל", אמר בסרטון שהפיץ ברשתות החברתיות.

"אתמול שמעתם את הבלוף הזה כאילו ישראל ניסתה לרגל אחר הבית הלבן", פתח נתניהו את הסרטון. "שקר מוחלט. אבל אתמול אמר מרק לוין, שהיה הרל"ש של התובע הכללי של ארצות הברית, בפוקס ניוז שזה מתאים בדיוק לטריקים של יואל בננסון - הוא היה היועץ של אובמה והוא יועץ הבחירות של גנץ ולפיד".

"אצלם הכול כשר", הצהיר ראש הממשלה. "הם מוכנים לעשות הכול ולא איכפת להם לפגוע בנכס היקר הזה של יחסי ישראל ארה"ב ושל היחסים שלי עם נשיא ארצות הברית. הכול כשר כדי לקושש כמה קולות כדי להביא לממשלת שמאל. אל תקנו את הבלוף הזה שקר מוחלט".

"לא מאמין שישראל מרגלת אחר ארה"ב"

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ התייחס הלילה (בין חמישי לשישי) לפרסום לפיו ישראל שתלה אמצעי ריגול בקרבת הבית הלבן ומתקנים רגישים בוושינגטון, ואמר כי הוא "אינו מאמין שישראל מרגלת אחר ארצות הברית". דבריו של טראמפ באים לאחר הכחשה גורפת מצדו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, שטען כי מדובר ב"שקר מוחלט".

הבית הלבן (צילום: Andrea Izzott, shutterstock)
"הדיווח על ריגול - שקר מוחלט". הבית הלבן | צילום: Andrea Izzott, shutterstock

גורמים בירושלים טענו אמש כי הדיווח אינו אלא ניסיון לתקוע טריז בין טראמפ לנתניהו. לדברי הבכירים, הפרסום הגיע לישראל בהפתעה ובהתראה קצרה, וכי בוושינגטון מיהרו לפרסם את הידיעה. לפי הפרסום אתמול באתר "פוליטיקו" האמריקני, הממשל בארה"ב הסיק במהלך השנתיים האחרונות שככל הנראה גופי ביון ישראלים הם אלה שהתקינו מכשירי האזנה בטלפונים סלולריים של בכירים בממשל טראמפ, וכן מתקני מעקב נוספים בקרבת אתרים רגישים בוושינגטון. כך, על פי שלושה בכירים בממשל האמריקני.

מכשירי הריגול המיניאטורים שנמצאו, נקראים "סטינגריי" והם מדמים אנטנות סלולריות רגילות, כדי "לעבוד" על טלפונים סלולריים ולגרום להם לחשוף את מיקומם ומידע על זהותם. המכשירים המתוחכמים יכולים גם לקלוט את התוכן של השיחות ומידע נוסף.

המכשירים נועדו, ככל הנראה, לרגל אחר הנשיא טראמפ, אמרו בכירים בממשל, בהם גם אחד מיועציו הבכירים של טראמפ. עם זאת, לא ברור אם הניסיון הצליח. בעבר היו כמה דיווחים על כך שהנשיא טראמפ חורג מפרוטוקולי האבטחה הנהוגים בבית הלבן. במאי 2018 דווח ב"פוליטיקו" שהנשיא משתמש לעתים קרובות בקווי טלפון לא מאובטחים כדי לשוחח עם חברים ומקורבים. ה"ניו יורק טיימס" דיווח באוקטובר 2018 שמרגלים סינים נוהגים להקשיב לשיחות הטלפון של הנשיא.