חמישה בני אדם נהרגו בסופת ההוריקן העוצמתית דוריאן שהכתה בעוצמה באיי הבאהמה ועושה דרכה לפלורידה וג'ורג'יה. בתיעוד מיוחד של חיל האוויר האמריקני נראים לוכדי ההוריקנים במטוס בעין הסערה בתוך הברקים והרוחות העזות. 

הסופה מתקרבת לפלורידה
הסופה מתקרבת לפלורידה | צילום: רויטרס

הסופה העוצמתית שדורגה ברמה 5, הגבוהה ביותר, נחלשה וכעת היא מוגדרת ברמה 3, אך היא עדיין נחשבת למסוכנת. היא נמצאת במרחק של כ-100 קילומטר מחופי פלורידה והעיר פאלם ביץ' עם רוחות במהירות של 205 קמ"ש. 

 

 

על פי ההערכות, הסערה לא תגיע לחוף, אך רוחות עזות וגשמים יורגשו בחופי ארה"ב. תושבי החוף המרכזי מספרים כי הם מוכנים לקראת הגעתה של דוריאן לפלורידה. חלקם, אפילו נהנו משיזוף בים לפני הגשמים. "המקסימום שיכול לקרות זה שהכול יוצף", סיפר ג'ושוע קרידון שלא מתכנן להתפנות. "אאבד את הציוד שלי, אז אקנה חפצים חדשים - אני לא אמות".

תושבי פלורידה נהנים משיזוף אחרון לפני הפגיעה
תושבי פלורידה נהנים משיזוף אחרון לפני הפגיעה | צילום: רויטרס
הוריקן דוריאן בארה
הוריקן דוריאן בארה"ב | אילוסטרציה: sky news, skynews

 יותר ממיליון תושבי החוף המזרחי התבקשו להתפנות מבתיהם, בפלורידה ובצפון קרוליינה. הסופה צברה תאוצה בסוף השבוע האחרון, כשחלפה מעל מי האוקיינוס האטלנטי החמים בעונה זו של השנה. לאחר שהוגדרה לפני כמה ימים כסופה טרופית בדרגה 2, היא התפתחה כעת לכדי הוריקן עוצמתי ברמה המסוכנת ביותר. 

 

 

דוריאן שינתה את מסלולה, וביממה הקרובה אמורה עין הסערה לחלוף מעל האיים הצפון-מערביים של הבאהמה. ‏לאורך החוף המזרחי של ארה"ב - מפלורידה בדרום ועד קרוליינה הצפונית - עוקבים בדריכות אחרי כל שינוי בנתיב הסופה מחשש לפגיעה קטלנית. אחד העוקבים המודאגים, נשיא ארה"ב דונלד טראמפ, שלח את תפילותיו לתושבי איי הבהאמה.

ביום שישי הוכרז מצב חירום בכל המחוזות של פלורידה. התושבים הונחו לאגור מזון ומים ולהצטייד בסוללות למקרה שרשת החשמל תקרוס. פקקי ענק נרשמו בתחנות בדלק, ובחלק מהמקומות הוא אזל לגמרי. גם בג'ורג'יה, לואיזיאנה ושתי הקרוליינות נערכות הרשויות לפגיעת ההוריקן. נשיא ארה"ב טראמפ סיפר שהוא עוקב מקרוב אחר ההיערכויות לסופה: "נראה כאילו מדובר באחד ההוריקנים הגדולים שראינו וזאת בעיה... אנחנו לא יודעים איפה הוא יכה".