ממשלת ארצות הברית הסיקה במהלך השנתיים שככל הנראה ישראל היא זו שעומדת מאחורי הצבתם של מכשירי האזנה לטלפונים סלולריים בסביבת הבית הלבן וסמוך למתקנים רגישים נוספים בוושינגטון, כך על פי שלושה בכירים בממשל האמריקני. התחקיר בנושא פורסם היום (חמישי) באתר "פוליטיקו", תוך הסתמכות על דברי הבכירים.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

לא כמו בהאשמות קודמות במקרים של ריגול על אדמת ארצות הברית, ממשל טראמפ לא נקט פעולות כלשהן נגד הממשלה הישראלית. אחד הבכירים אמר בתחקיר שפורסם על ידי דניאל ליפמן, כי לא היו השלכות למעשים של הישראלים - למרות שהממשל עודכן בזמן אמת על פרטי המקרה.

הבית הלבן
צילום: Vacclav, shutterstock

מכשירי הריגול המיניאטורים שנמצאו, נקראים "סטינגריי" והם מדמים אנטנות סלולריות רגילות, כדי "לעבוד" על טלפונים סלולריים ולגרום להם לחשוף את מיקומם ומידע על זהותם. המכשירים המתוחכמים יכולים גם לקלוט את התוכן של השיחות ומידע נוסף. 

כבר ב-2018 התגלו ראיות למכשירי האזנה

המכשירים נועדו, ככל הנראה, לרגל אחר הנשיא טראמפ, אמרו בכירים בממשל, בהם גם אחד מיועציו הבכירים של טראמפ. עם זאת, לא ברור אם הניסיון הצליח. 

בעבר היו כמה דיווחים על כך שהנשיא טראמפ חורג מפרוטוקולי האבטחה הנהוגים בבית הלבן. במאי 2018 דווח ב"פוליטיקו" שהנשיא משתמש לעתים קרובות בקווי טלפון לא מאובטחים כדי לשוחח עם חברים ומקורבים. ה"ניו יורק טיימס" דיווח באוקטובר 2018 שמרגלים סינים נוהגים להקשיב לשיחות הטלפון של הנשיא. 

כבר אז, כחלק מהבדיקות של הממשלה הפדרלית, בכירים במשרד להגנת המולדת גילו ראיות למכשירי האזנה בסביבת הבירה האמריקנית, אך לא יכלו לייחס אותם לישות ספציפית. הבכירים חלקו את ממצאיהם עם בכירים בסוכנויות מודיעין רלוונטיות. 

סוכן FBI
גם ה-FBI מעורב בפרשה. ארכיון | צילום: עדי רם

דובר שגרירות ישראל: "שטויות גמורות"

בהתבסס על הניתוח, ב-FBI ובסוכנויות מודיעין נוספות שעובדות על המקרה בטוחים שהסוכנים הישראלים התקינו את המתקנים, כך טענו הבכירים. הניתוח, כך נטען, הובל על ידי ה-FBI וכלל בחינה של מתקני הריגול, מקור המתקנים, גילם ולמי היה גישה אליהם.

הבכירים בממשל האמריקני טענו שבניגוד למקרים קודמים, הנשיא טראמפ לא העניש את ישראל ולא היה שום מהלך המשך לגילוי. "התגובה הייתה מאוד שונה ממה שהיה נהוג בממשל הקודם", אמר הבכיר. "בממשל הנוכחי, יש חישובים אחרים בכל הנוגע לדרך שבה מתייחסים לנושאים האלה".

"תנחש מה ארה"ב עושה בתל אביב..."

הבכירים טענו שארצות הברית היא יעד ריגול להרבה מדינות, אך מספרים שישראל יוצאת דופן בדרך הפעולה שלה. "ישראל מאוד אגרסיבית במסגרת מבצעי איסוף המודיעין שלה", אמר אחד הבכירים. "כל מה שאכפת להם זה לשמור על ביטחון המדינה, והם עושים מה כל מה שהם חושבים שצריך כדי להשיג את זה". 

בדיווח מצוין שגם בישראל מתלוננים על ריגול אמריקני על אדמת ישראל. אחד הבכירים שציין את הטקטיקות האגרסיביות הישראליות הוסיף בהומור: "מן הצד השני, תנחש מה אנחנו עושים בתל אביב.."

דובר שגרירות ישראל בארה"ב, אלעד סטרומייאר, הכחיש את הטענות לפיהן ישראל עומדת מאחורי הצבת המתקנים: "ההאשמות האלה הן שטויות גמורות. ישראל לא עוסקת בריגול בתוך ארצות הברית. נקודה". 

מלשכת ראש הממשלה נמסר בתגובה לפרסום: "שקר מוחלט. קיימת התחייבות רבת שנים והנחייה גורפת של ממשלת ישראל שלא לעסוק בפעילות מודיעינית בארה"ב. ההנחיה הזו מיושמת באופן מוחלט ללא יוצא מן הכלל.

גם שר החוץ והמודיעין ישראל כ"ץ הכחיש לחלוטין את הדיווח: "ישראל אינה מנהלת שום מבצעי ריגול בארה"ב. ארה"ב וישראל חולקות בניהן מידע מודיעיני רב ופועלות ביחד למניעת איומים וחיזוק ביטחון שתי המדינות".