פרשת "אוקראינה-גייט": נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, כתב הלילה (בין ראשון לשני) בחשבון הטוויטר שלו כי כמו כל אמריקני, מגיע לו לפגוש את איש המודיעין שהאשים אותו והציג את שיחתו עם נשיא אוקראינה, ולדימיר זלנסקי, "באופן לא מדויק ומטעה". בהמשך כתב טראמפ כי הוא רוצה לפגוש גם את מי שמסר את "המידע הבלתי חוקי" והוסיף: "האם האדם הזה ריגל אחרי נשיא ארה"ב? יש לכך השלכות חמורות".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

טראמפ האשים גם את יו"ר ועדת המודיעין בקונגרס האמריקני, אדם שיף, וכתב: "שקריו נעשו אולי באופן הבוטה והמרושע ביותר. הוא רשם דברים איומים, ואז אמר שזה יצא מפיו של נשיא ארה"ב". טראמפ הוסיף: "אני רוצה ששיף ייחקר ברמה הגבוהה ביותר בגין הונאה ובגידה".

 בנוסף, ציטט טראמפ את הכומר רוברט ג'פרס וכתב: "אם הדמוקרטים יצליחו לסלק את הנשיא מתפקידו, זה יגרום למלחמת אזרחים, שבר באומה הזו שממנו ארצנו לעולם לא תחלים". 

מוקדם יותר שיף אמר כי הוא מצפה שאיש המודיעין שהתלונן על השיחה בין המנהיגים יעיד בחקירת הפרשה "בקרוב מאוד". על פי רשת CBS, הוא נמצא כעת תחת הגנה פדרלית מפני שקיים חשש שייפגעו בו. 

 בפרשה נטען כי טראמפ ערך שיחת טלפון עם נשיא אוקראינה ולחץ עליו להתערב בבחירות לנשיאות לשנת 2020. לפי דוח תלונה של איש מודיעין שפרסמה ועדת המודיעין בשבוע שעבר, טראמפ ביקש מזלנסקי לחקור את יריבו הפוליטי, סגן הנשיא לשעבר ג'ו ביידן, ואת בנו האנטר.

טראמפ ונשיא אוקראינה זלנסקי בפגישה בשולי עצרת האו"ם (צילום: שי פרנקו, רויטרס)
טראמפ וזלנסקי בשולי עצרת האו"ם | צילום: שי פרנקו, רויטרס

בעקבות החשיפה הכריזה יו"ר בית הנבחרים הדמוקרטית, ננסי פלוסי, על פתיחת הליך הדחה בבית הנבחרים נגד הנשיא טראמפ והצהירה: "איש אינו מעל החוק". פלוסי הוסיפה כי "הפעולות שנקט הנשיא הפרו באופן חמור את החוקה. הן מהוות בגידה בשבועת התפקיד, בביטחון הלאומי שלנו ובטוהר הבחירות".

יום לאחר פרסום הדוח, התפטר מתפקידו שליח הממשל האמריקני לאוקראינה, קורט ווקר. התפטרותו של ווקר הגיע זמן קצר לאחר שמזכיר המדינה האמריקני, מייק פומפאו, קיבל זימון לשימוע בפני הקונגרס במטרה לדרוש ממנו להציג מסמכים הנוגעים לקשר בין טראמפ לזלנסקי. שר החוץ הרוסי התייחס לפרשה ואמר: "סוגיית השיחה בין טראמפ לנשיא האוקראיני יצאה מכל פרופורציה".

ננסי פלוסי (צילום: רויטרס, חדשות)
"הפעולות שנקט הנשיא הפרו באופן חמור את החוקה" | צילום: רויטרס, חדשות

עורך דינו של טראמפ, רודי ג'וליאני, התייחס להליכי ההדחה שנפתחו נגד הנשיא האמריקני במסגרת ריאיון לרשת CNN. במהלך הריאיון, אמר ג'וליאני: "אם הנשיא לא ייתן את אישורו - לא אוכל להעיד בפרשה. לעומת זאת, אם הוא ירצה שאעיד, כמובן שאשתף פעולה".