נשיא ארה"ב דונלד טראמפ התייחס הלילה (בין חמישי לשישי) לפרסום לפיו ישראל שתלה אמצעי ריגול בקרבת הבית הלבן ומתקנים רגישים בוושינגטון, ואמר כי הוא "אינו מאמין שישראל מרגלת אחר ארצות הברית". דבריו של טראמפ באים לאחר הכחשה גורפת מצדו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, שטען כי מדובר ב"שקר מוחלט".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

גורמים בירושלים טענו אמש כי הדיווח אינו אלא ניסיון לתקוע טריז בין טראמפ לנתניהו. לדברי הבכירים, הפרסום הגיע לישראל בהפתעה ובהתראה קצרה, וכי בוושינגטון מיהרו לפרסם את הידיעה. לפי הפרסום אתמול באתר "פוליטיקו" האמריקני, הממשל בארה"ב הסיק במהלך השנתיים האחרונות שככל הנראה גופי ביון ישראלים הם אלה שהתקינו מכשירי האזנה בטלפונים סלולריים של בכירים בממשל טראמפ, וכן מתקני מעקב נוספים בקרבת אתרים רגישים בוושינגטון. כך, על פי שלושה בכירים בממשל האמריקני.

הבית הלבן (צילום: Andrea Izzott, shutterstock)
"הדיווח על ריגול - שקר מוחלט". הבית הלבן | צילום: Andrea Izzott, shutterstock

מכשירי הריגול המיניאטורים שנמצאו, נקראים "סטינגריי" והם מדמים אנטנות סלולריות רגילות, כדי "לעבוד" על טלפונים סלולריים ולגרום להם לחשוף את מיקומם ומידע על זהותם. המכשירים המתוחכמים יכולים גם לקלוט את התוכן של השיחות ומידע נוסף.

המכשירים נועדו, ככל הנראה, לרגל אחר הנשיא טראמפ, אמרו בכירים בממשל, בהם גם אחד מיועציו הבכירים של טראמפ. עם זאת, לא ברור אם הניסיון הצליח. בעבר היו כמה דיווחים על כך שהנשיא טראמפ חורג מפרוטוקולי האבטחה הנהוגים בבית הלבן. במאי 2018 דווח ב"פוליטיקו" שהנשיא משתמש לעתים קרובות בקווי טלפון לא מאובטחים כדי לשוחח עם חברים ומקורבים. ה"ניו יורק טיימס" דיווח באוקטובר 2018 שמרגלים סינים נוהגים להקשיב לשיחות הטלפון של הנשיא.

כבר אז, כחלק מהבדיקות של הממשלה הפדרלית, בכירים במשרד להגנת המולדת גילו ראיות למכשירי האזנה בסביבת הבירה האמריקנית, אך לא יכלו לייחס אותם לישות ספציפית. הבכירים חלקו את ממצאיהם עם בכירים בסוכנויות מודיעין רלוונטיות. שלא כמו בהאשמות קודמות במקרים של ריגול על אדמת ארצות הברית, ממשל טראמפ לא נקט פעולות כלשהן נגד הממשלה הישראלית. אחד הבכירים אמר בתחקיר שפורסם על ידי דניאל ליפמן, כי לא היו השלכות למעשים של הישראלים - למרות שהממשל עודכן בזמן אמת על פרטי המקרה.