נשיא רוסיה ולדימיר פוטין התייחס הערב (שני) לפיצוץ המסתורי במהלך הניסוי הצבאי בסיביר של שיגור טיל בתחילת החודש, בתקרית שבה נהרגו מדענים שעוטרו לאחר מותם "בשל גבורתם" ושלאחריה זוהתה עלייה ברמת הקרינה באזור. לדברי פוטין למרות האירוע החריג - לא נשקפת סכנה לאזור.

פוטין, שנועד עם מקבילו הצרפתי עמנואל מקרון, אמר כי ארצו לא רואה מזהה רמות חריגות של קרינה ולדבריו ננקטים כל האמצעים הדרושים כדי לטפל בתאונה החמורה שעלתה שלל תיאוריות על הניסוי שבוצע במהלכו אירע הפיצוץ העוצמתי.

דבריו של פוטין מגיעים 11 יום לאחר הפיצוץ ושבוע לאחר שרוסיה שינתה את גרסתה כשהודתה לראשונה כי באזור הפיצוץ המסתורי אכן נמדדו רמות קרינה רדיואקטיביות חריגות, כפי שדווח בכלי תקשורת בעולם. זאת, לאחר שהשירות המטאורולוגי הרוסי מסר כי אותרה פי 16 יותר קרינה מהמדידה הראשונית באזור העיר סברובדבינסק, הסמוכה לבסיס הצבאי ממנו שוגר הטיל. 

במקביל לדיווחים על הקרינה הגוברת באזור הפיצוץ, הרשויות ברוסיה המליצו לאזרחים שמתגוררים בכפר ניונוקסה הסמוך, לעזוב את בתיהם, לטענת מוסקבה בשל עבודות שמתבצעות לטענתם בבסיס הצבאי שבו קרה הפיצוץ. כמו כן, התקשורת ברוסיה דיווחה כי החובשים שטיפלו בקורבנות שנהרגו, בפיצוץ שהתרחש במהלך ניסוי שיגור טיל בצפון רוסיה - נשלחו לבדיקה רפואית בבירה. עוד דווח כי החובשים חתמו על מסמך שמחייב אותם לא למסור אף מידע על התקרית לשום גורם. 

נשיא ארה"ב טראמפ התייחס לפיצוץ ורמז כי מדובר בפיצוץ של טיל גרעיני. "ארה"ב לומדת הרבה מפיצוץ הטיל ברוסיה", כתב טראמפ בטוויטר. "יש לנו טכנולוגיה דומה, אם כי מתקדמת יותר. הפיצוץ גרם לאנשים לדאוג לגבי האוויר מסביב למתקן ובאזור - לא טוב!".

זמן קצר לאחר הפיצוץ, שבו נהרגו חמישה מדענים של החברה הממשלתית לאנרגיה גרעינית של רוסיה, בקרמלין הודו כי האסון התרחש בזמן ניסוי של טיל, אך הסתפקו בפרסום הודעה לקונית לפיה אותו טיל "מונע באמצעות דלק נוזלי". אולם על פי ההערכות בארה"ב, הסיבה לפיצוץ היא ניסוי שיגור של טיול שיוט גרעיני שהשתבש, לאחר שמסיבה שאיננה ברורה - אש התלקחה במנוע הטיל וגרמה לפיצוץ. כמו כן, נוסף על מותם של חמשת מדעני הגרעין, באירוע נפצעו שלושה אנשים נוספים.

דונאלד טראמפ
דונאלד טראמפ | צילום: Scott Olson, GettyImages IL

הפיצוץ המסתורי עורר דאגה רבה בעולם, גם בשל העלייה שזוהתה בקרינה באזור הפיצוץ, אבל בעיקר בשל החשש שברוסיה מסתירים את מה שבאמת קרה שם. חמשת ההרוגים קיבלו עיטור לאחר מותם מבלי שצוינה הסיבה להענקתו. "הם מתו כגיבורים לאומיים, האנשים האלה היו האליטה של המרכז הגרעיני וביצעו ניסוי בתנאים קשים", ספד להם ראש מרכז הגרעין הרוסי, מבלי להסגיר פרטים נוספים.

אל תפספסו את ועידת המשפיעים 2019! בואו לראות את נבחרת הכתבים המובילה בישראל במפגשים יוצאי דופן, פנים אל פנים עם האנשים המשפיעים במדינה >>> מהרו להירשם עוד היום