העיתון הטורקי "סבאח" פרסם את תמלול רגעיו האחרונים של העיתונאי הסעודי ג'מאל חאשוקג'י שנרצח בידי חוליית מחסלים בקונסוליה הסעודית באיסטנבול באוקטובר שנה שעברה. על פי הדיווח בעיתון בהקלטות שהגיעו לידיהם, חאשוקג'י נשמע אומר את מילותיו האחרונות לפני שנרצח באכזריות וגופו בותר בידי החוליה שמנתה 15 מחסלים.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

לדבריהם ההקלטות שנאספו בידי סוכנות הביון הטורקית מיד לאחר פרסום המקרה ונשלחו לגורמים הרלוונטיים בחקירת הרצח שהתנהלה במדינה, וכן עם הגורמים שהיו מעורבים בחקירה הבינלאומית של התקרית הנוראה. בהקלטות נשמעת השיחה מאהר אבו זאיד מוטראב - מס' 2 בצוות החיסול וד"ר סלאח מחמוד אל טובאייקי, שהובא על מנת לבתר את גופתו של חאשוקג'י אחרי החיסול. עוד טוענים בעיתון הטורקי כי חותמת הזמן שעל ההקלטות היא 13:12 - 12 דקות לפני שהעיתונאי, שהיה ידוע בבירות שלו כלפי המשטר בסעודיה, נכנס לקונסוליה - ממנה לא יצא בחיים.

מוטראב: "האם זה אפשרי להכניס את הגופה לשקית?"

אל טובאייקי: "לא הוא כבד מידי וגבוה מידי. האמת, עד היום עבדתי על גופות. אני יודע לבתר אותן טוב מאוד, אבל מעולם לא עבדתי על גוף חי. אני מניח שזה יהיה קל עבורי. אני בדרך כלל שם את האוזניות שלי ומאזין למוזיקה בזמן שאני מבתר את הגופה. בינתיים אני לוגם מהקפה ומעשן. אחרי שאסיים לבתר אותו, אתה תעטוף את החלקים בשקיות הפלסטיק, תשים אותם במזוודה ותוציא אותם החוצה (מבניין הקונסוליה)"

עוד נשמע אל טובאג'י אומר בהקלטה: "האחראים עלי במשרד לרפואה משפטית לא יודעים מה אני עושה כעת, אין מי שיגן עלי". הרופא הוא אחד מחמשת אנשי החוליה שמואשמים בסעודיה ברצח העיתונאי.

איש המפתח ברצח העיתונאי הסעודי ג'מאל חאשוקג'י (צילום: CNN, חדשות)
איש המפתח ברצח העיתונאי הסעודי ג'מאל חאשוקג'י | צילום: CNN, חדשות

בסוף השיחה בין השניים, בשעה 13:14, מוטראב שואל אם "החיה לקורבן" הגיעה, ככל הנראה הקוד שהשתמשו בו בחוליה בשביל חאשוקג'י, וחבר נוסף לא מזוהה מהחוליה עונה לו "הוא כאן". בשלב זה ככל הנראה בתוך בניין הקונסוליה מקבל את פניו של העיתונאי מישהו מוכר לו הוא מלווה לקומה השניה של הבניין. בשלב מסוים הוא מתחיל לחשוד שמשהו לא כשורה הוא אומר: "תשחררו אותי, מה אתם חושבים שאתם עושים?".

ברגע שחאשוקג'י נכנס לחדר החקירות נשמע מוטראב אומר: "שב בבקש, אני צריכים לקחת אותך חזרה (לריאד). יש הוראה מהאינטרפול. האינטרפול דורשים שתחזור, אנחנו חייבם לקחת אותך". חאשוקג'י: "אין שום תביעה נגדי, ארוסתי מחכה לי בחוץ". במהלך השיחה נשמע קול נוסף של אחד מחברי החוליה חוזר ודורש מהעיתונאי להפסיק לדבר ולשתוק.

איש המפתח ברצח העיתונאי הסעודי ג'מאל חאשוקג'י (צילום: CNN, חדשות)
איש המפתח ברצח העיתונאי הסעודי ג'מאל חאשוקג'י | צילום: CNN, חדשות

בשעה 13:22 מוטראב שואל את חאשוקג'י אם יש עליו את הטלפון הנייד שלו, הוא עונה: "יש עלי את שני הטלפונים שלי", מטוראב "איזה סוג?", חאשוג'קי: "אייפון". השיחה הזו נמשכת כעשר דקות שמובילות לרצח של העיתונאי.

מוטראב: "תשאיר הודעה לבן שלך"
חאשוקג'י: "מה להגיד לו?"
מוטראב: "אתה תכתוב לו את ההודעה, אני אעבוד עם זה; תראה לנו את מה שכתבת"
חאשוקג'י: "מה לכתוב שם, 'אראה אותך בקרוב'?"
קול לא מזוהה: "תפסיק עם זה"
מוטראב: "תכתוב משהו כמו 'אני באיסטנבול, אל תדאג אם אתה לא מצליח ליצור איתי קשר'"
חאשוקג'י: "אז לא כדאי לכתוב שנחטפתי?"
קול לא מזוהה: "תוריד את הז'קט שלך"
חאשוקג'י: "איך דבר כזה יכול לקרות בתוך קונסוליה? אני לא כותב לו כלום"
קול לא מזוהה: "תפסיק עם זה"
חאשוקג'י: "אני לא כותב כלום"
מוטראב: "תכתוב את זה מר ג'מאל. תמהר. תעזור לנו כדי שאנחנו נוכל לעזור לך, כי בסוף אנחנו ניקח אותך בחזרה לערב הסעודית ואם לא תעזור לנו אתה יודע מה יקרה בסוף"
חאשוקג'י: "יש כאן הרבה מגבות, אתם מתכוונים לסמם אותי?"
אל טובאייקי: "אנחנו נרדים אותך"

המאבק והמילים האחרונות: "אתם תחנקו אותי"

אחרי שסומם נשמע חאשוקג'י אומר: "אל תסגרו לי את הפה", רגעים לפני שמאבד את הכרתו. בשלב זה אמר את מילותיו האחרונות: "יש לי אסתמה, אתם תחנקו אותי". על פי החשד בחלק זה של ההקלטות רוצחיו כבר שמו שקית פלסטיק מעל ראשו על מנת לחנוק אותו למוות.

מפגינים מול השגרירות הסעודית בטורקיה (צילום: 	Chris McGrath / Getty Images News)
מפגינים מול השגרירות הסעודית בטורקיה, עם תמונתו של ג'מאל חאשוקג'י | צילום: Chris McGrath / Getty Images News

לאחר מכן נשמעות קולות המאבק של חאשוקג'י ברוצחיו, כשמידי פעם חברי החוליה שואלים אחד את השני שאלות: "האם הוא נרדם; האם הוא מרים את הראש שלו?; תממיכו ללחוץ; תלחצו חזק".

לפני נשימתו האחרונה של העיתונאי קולות מאבק וחניקה מתגברים עד שנפסקים לבסוף ואז הם מתחלפים בקולות כליו של הרופא המנתח אל אל טובאייקי שמתחיל במלאכת הביתור. בשעה 13:39 מתחיל להישמע מסור הניתוח שפועל המשך חצי שעה.