מספר שעות לפני נאומו של שר החוץ ישראל כץ בעצרת הכללית של האו"ם בניו יורק, יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן עלה הערב (חמישי) לדוכן הנואמים ואיים לבטל את ההסכמים שנחתמו אם ישראל תחיל ריבונות על בקעת הירדן וצפון ים המלח: "אם השטחים יסופחו - כל ההסכמים שחתמנו עם ישראל יסתיימו". עוד טען אבו מאזן: "ישראל רוצה מלחמה דתית". 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

"שבוע לפני הבחירות האחרונות, נתניהו יצא והכריז בשחצנות שאם ינצח בבחירות הוא יספח ויפעיל ריבונות על עמק הירדן, צפון ים המלח וההתנחלויות – למרות שמדובר בשטח פלסטיני כבוש", הצהיר אבו מאזן. "אנחנו דוחים בכל פה את התוכנית הזו".

אבו מאזן תקף גם את ארצות הברית בנאומו ."אסור לישראל לחשוב שדרך כיבוש היא יכולה להשיג שלום, זה לא יקרה", אמר. "מה שמצער ומזעזע הוא שהממשל האמריקני - במקום לאכוף את החלטות האו"ם ולשמור על שלום וביטחון - תומך בתוקפנות של ישראל כלפינו ונסוג מהמחויבות הפוליטית, החוקית והמוסרית הבינלאומית שלו".

אבו מאזן ונתניהו, ארכיון
תקף את תוכנית הסיפוח. נתניהו ואבו מאזן | צילום: עמוס בן גרשום לע"מ / AP Photo / Majdi Mohammed, חדשות

יו"ר הרשות הוסיף: "הממשל נקט בצעדים אגרסיביים ולא חוקיים בהכרזה על ירושלים כבירת ישראל כביכול והזזת השגרירות. זו פרובוקציה בוטה כלפי רגשותיהם של מאות מיליוני מוסלמים ונוצרים שעבורם ישראל היא חלק מרכזי מהאמונה הדתית שלהם. ירושלים תישאר, למרות הצעדים הללו, כבירה הנצחית של פלסטין – אל מול כל המזימות והפעולות".

אבו מאזן תקף את מדיניות ארה"ב לגבי ירושלים ואמר שהיא "סיכנה את פתרון שתי המדינות". לטענתו, "רבים תוהים אם הוא בלתי אפשרי וחלק תוהים אם תהיה מדינה אחת שבה נחיה בשוויון". עוד אמר עבאס כי לא הפלסטינים לא יקבלו את התיווך של ארה"ב כמנהלת מו"מ בלעדית.

רוחאני: "לא נקיים שיחות תחת לחץ"

אמש נאם נשיא אירן חסן רוחאני בעצרת הכללית של האו"ם, שבשוליה היה אמור לפגוש את הנשיא טראמפ, והתייחס לסנקציות האמריקניות על מדינתו. "לא נקיים שיחות תחת לחץ", הבהיר רוחאני. "האומה האירנית לעולם לא תשכח ולא תסלח על הפשעים האלה נגד המדינה".

רוחאני התייחס במהלך נאומו לסכסוך הישראלי-פלסטיני ואמר: "ארה"ב והציונים מוציאים תכנית כמו עסקת המאה שמספחת את ירושלים והגולן לכוח הכובש. אלו ניסיונות שיכשלו. המזרח התיכון בוער ברוח המלחמה טרור וקיצוניות. תחת הנסיבות האלה הפלסטינים הם הקורבנות האומללים ביותר".

עוד אמר רוחאני: "אני מגיע ממדינה שמתמודדת עם טרור כלכלי נוראי ביותר, אנו מגנים על זכותנו לעצמאות במדע ובפיתוח הכלכלי". בהמשך רוחאני התייחס לסנקציות של ממשל טראמפ על ארצו והצהיר: "הממשל האמריקני מפעיל סנקציות ואיומים נגד אומות שונות, מנסה למנוע מאירן להשתתף בכלכלה העולמי, הוא משתמש במערכת הכלכלה העולמית".