סוף עצוב: גופתה של של איה נעאמנה, מטיילת ישראלית בת 22 שאבדה במהלך טיול במדבר באתיופיה ונעדרה מאז אתמול, אותרה הבוקר (ראשון). על פי ההערכה, הצעירה, שנותרה לבדה בשלב כלשהו של הטיול, נפלה מגובה ומתה כתוצאה מחבלת ראש. הודעה נמסרה למשפחתה ומשרד החוץ פועל על מנת להביא אותה לקבורה בישראל.

נעאמנה, תושבת עראבה שבגליל, יצאה לטיול במדבר הדנקיל שבאתיופיה מטעם משלחת של הטכניון, שם למדה כסטודנטית. בשלב מסוים היא התפצלה מהקבוצה ולא הגיעה לנקודת הסיום. חברי הקבוצה דיווחו על היעדרותה לחברת הביטוח שלה.

חמ"ל החיפושים אחר אחר איה נעאמנה שגופתה אותרה באתי (צילום: MAGNUS-PassportCard)
החמ"ל ממנו נוהל מבצע החיפושים אחר איה נעאמנה | צילום: MAGNUS-PassportCard

עם קבלת הידיעה, חברת PassportCard הפעילה את הדסק המבצעי של MAGNUS בשיתוף משרד החוץ והגורמים הקונסולריים באתיופיה אשר מפעילים צוותים מקומיים בשטח יחד עם הצבא. צוות נוסף של MAGNUS הגיע עם אור ראשון וחבר לכוחות בשטח.

חיליק מגנוס מחברת MAGNUS  חילוץ והצלה סיפר: "באישון ליל הגיע צוות שלנו למקום, בשיתוף משרד החוץ הפעלנו כוחות צבא ומשטרה מקומיים. כוחות החילוץ נעזרו גם במקומיים משבט ה"עפר" ובמדריכי טיולים מחברות תיירות מקומיות. צוותי החילוץ ביצעו תחקיר מקדים לחיפושים במסגרתו נמצאו על ידי מספר חברות סלולר בין לאומיות איכונים סלולריים שסייעו בחיפושים לצד עדויות קבוצת המטיילים שהייתה עמה. היה ברור כי סריקת השטח תהיה משימה קשה שכן האזור מבותר ולעיתים אתה לא רואה מספר מטרים למרחק". 

מדבר הדנקיל באתיופיה בו אותרה גופתה של איה נעאמנה (צילום: MAGNUS-PassportCard)
החיפושים אחר איה נעאמנה במדבר הדנקיל | צילום: MAGNUS-PassportCard

מהתחקיר שביצעו צוותי החילוץ במקום עלה, כי הקבוצה של נעאמנה טיילה יחד במדבר כשבשלב מסוים המדריך פרץ קדימה לעבר נקודת הסיום בה חיכה להם רכב, זאת בעוד כל אחד מיתר המטיילים המשיך ללכת בקצב שלו. לאט- לאט המטיילים נפרדו זה מזה ואיה נותרה לבד. כשהגיעו לנקודת הסיום, גילו המטיילים כי נעאמנה לא חזרה.

לקראת השעה 3 בבוקר צוותי החיפוש המקומיים והישראלים יצאו לשטח ברכבים והחלו להביא נתונים. בסביבות השעה 9 וחצי הצליחו הצוותים לעלות על עקבותיה של נעאמנה. מי שהגיעו אליה ראשונים היו בני שבט עפר המקומיים. כשמצאו אותה, הם התקשרו למחפשים של "מגנוס" שהיו בקרבת מקום ואמרו להם - מצאנו גופה. 

גופתה של נעאמנה נמצאה במרחק של כקילומטר וחצי מהמקום שבו אבדה. על פי הערכות ראשוניות, היא נותרה לבדה ונפלה מגובה של כ-10 מטרים לתוך אחד השקעים של המכתש.

מסוק שהוזנק לסייע בחיפושים אחר איה נעאמנה באתיופיה (צילום: MAGNUS-PassportCard)
מסוק שהוזנק לסייע בחיפושים | צילום: MAGNUS-PassportCard

"איש צוות שלנו הגיע לאיה תוך דקות וזיהה אותה", תיאר מגנוס את הרגע שבו אותרה נעאמנה ללא רוח חיים. "כעת אנחנו מנסים באמצעות מסוק שהזנקנו למקום לפנות אותה לאדיס אבבה. אין מקום לשיפוטיות, הדבר היחיד שחשוב להדגיש הוא כי יש לשמור על הכללים כשמטיילים ושעדיף לא לטייל לבד".‎

ממשרד החוץ נמסר: "שגרירות ישראל באדיס פעלה מול הרשויות באתיופיה, גורמי ממשל וצבא בדרגים הגבוהים ביותר, יחד עם נציגי חברת החילוץ מגנוס, לאיתור הישראלית. אתמול עם הוודע המקרה החלו סריקות בשטח על ידי המשטרה המקומית, כוחות הצבא, ומתנדבים מקומיים. הסריקות נמשכו היום תוך שימוש ברחפנים ומסוק, עד למציאת גופתה של הצעירה שככל הנראה נפלה למותה. משרד החוץ משתתף בצער המשפחה, ומסייע בהעברת גופתה של איה לקבורה בארץ בהקדם האפשרי". 

"הטכניון מתאבל על מותה של הסטודנטית איה נעאמנה מהפקולטה להנדסה אזרחית וסביבתית ומשתתף בצערה הכבד של המשפחה", נמסר מטעם הטכניון. 

"איה השתתפה בקורס אקדמי של הטכניון, שהתקיים באתיופיה יחד עם סטודנטים נוספים מהטכניון, מאוניברסיטת יורק בקנדה ומאוניברסיטת MU באתיופיה. הקורס ארך כארבעה שבועות והסתיים ביום רביעי האחרון. לאחר סיומו, שישה סטודנטים, שאיה היתה אחת מהם, החליטו להישאר באתיופיה לטיול פרטי שבמהלכו איבדה איה את דרכה. הטכניון נמצא בקשר ישיר עם משפחתה ויסייע להם בכל הנדרש". 

אל תפספסו את ועידת המשפיעים 2019! בואו לראות את נבחרת הכתבים המובילה בישראל במפגשים יוצאי דופן, פנים אל פנים עם האנשים המשפיעים במדינה >>> מהרו להירשם עוד היום