אחרי מותו הדרמטי של ג'פרי אפסטין בתאו בכלא בניו יורק, תשומת הלב של הקורבנות, עורכי דין, חוקרים, התקשורת והציבור עברה לאיש הקרוב ביותר למיליונר שנותר בחיים -  אחיו הצעיר מארק אפסטין. "הדיילי ביסט" האמריקני דיווח היום (רביעי) שהאח, שהיה בעברו אמן, הפך לסוכן נדל"ן ובחודש שעבר הוא הציע את דירתו בפלורידה כערבות לשחרור אחיו. אפסטין האח טען שאין לו קשר לעסקיו של אחיו המנוח אבל במהלך כמה מהתביעות נגד האח הגדול בנושא ניצול מיני, נקשרה דירה שרשומה על שמו של מארק אפסטין.

התקשורת האמריקנית גם הצביעה על כך שהאח – מארק, מאוד עשיר בפני עצמו. הוא פרש חלקית בגיל 39 ויש על שמו תרומות של מאות אלפי דולרים לארגוני צדקה, וב-FBI , עדיין לא הסירו את שמו מרשימות הנחקרים. "אנחנו נדרוש מהתובע לחקור את כל המהלכים הכלכליים הפסולים בהקשר הזה", אמרה מרים בר, תובעת לשעבר בניו יורק.

כלא המטרופוליטן בניו יורק מנהטן בו ג'פרי אפסטין הת (צילום: רויטרס)
הכלא בניו יורק בו התאבד אפסטין | צילום: רויטרס

מארק בעצמו לא מדבר עם התקשורת אבל בהודעה ששלח כתב: "בגלל שנשיא ארה"ב לא משתף וחושף מידע על ענייניו הכלכליים ויש הרבה מאוד סיבות הגיוניות שהוא יעשה זאת, ומאחר שלא הואשמתי בפשע מסוים על ידי שום גוף רשמי, אני לא מבין מדוע אני או כל אזרח אמריקני אחר, צריכים לנהוג אחרת".

עיקר הקשר בין האחים היא חברת נדל"ן בשם- "אוסה נדל"ן", חברה שהחזיקה במאות דירות בניו יורק – כך על פי דיווח בניו יורק טיימס. בין הדירות שרשומות על החברה: דירה ברובע מנהטן ברחוב "אפר איסט סייד", דירה שעל פי הדיווחים, קשורה לאישומים שעדיין תלויים לצדו של אפסטין.     

הקרב על מאות המיליונים שאפסטין הותיר אחריו מטריד מאוד את התקשורת האמריקנית. אפסטין לא היה נשוי, לא ידוע על ילדים שהשאיר אחריו ונראה שרוב החברה האמריקנית רוצה לראות את ההון – מגיע לידי קורבנותיו של אפסטין. על פי הדיווח ב-CBS  אפסטין, שווה 559 מיליון דולר, וקבוצת נשים שהיו נערות אשר נפלו קורבן למעשיו  – ארגנו קבוצת תביעה שדורשת לקבל פיצוי על הניצול שעברו.

האי הפרטי של ג'פרי אספטין באיי הבתולה (צילום: שי פרנקו, רויטרס)
"אי האורגיות" שבבעלותו של אפסטין | צילום: שי פרנקו, רויטרס

בין הנכסים של איש העסקים שהתאבד בתאו: דירות רבות בניו יורק, חווה בניו מקסיקו, דירות יוקרה בפריז, אי באיי הבתולה ועוד. הוא הרוויח עוד מאות מיליונים במשך עשור שבו תיפקד כיועץ הכלכלי של איש העסקים לי וקסנר. המדינה אמנם לא יכולה להאשים אדם מת, אבל קורבנותיו של אפסטין וארגונים שיפעלו בשמן מתכוונים להוכיח את אשמתו של אפסטין ואז לתבוע פיצויים. עד כה אין סימנים לצוואה שהשאיר אחריו.

בהיסטוריה המשפטית האמריקנית יש דוגמאות שונות, גם לבני משפחה שנאבקו וקיבלו הון מרכוש קרובים של פושעים ועשירים. בדוגמאות אחרות, קורבנות הצליחו לתבוע פיצויים, בכל המקרים – הנושאים נדונו במשך שנים בבתי המשפט.

ג'פרי אפשטיין (צילום: ויקפדיה)
מי יירש את המיליארדים? | צילום: ויקפדיה

במקביל לדיון על הירושה של אפסטין, דווח היום גם על אי סדרים שהיו בין צוות הסוהרים בבית הכלא שבו הוחזק ובמעקב אחר התא שבו התאבד. בכלי התקשורת "BuzzFeed News" דווח שבמכבי האש של העיר ניו יורק נבדק האם עובד שלהם דיווח על מותו של ג'פרי אפסטין בלוח הודעות אינטרנטי 4chan עוד לפני שגורמים רשמיים הודיעו על כך לציבור.

38 דקות לפני שרשת ABC דיווחה לראשונה על המוות, עלתה באתר שבו יש הרבה מאוד התבטאויות של אנשי ימין אמריקנים. "אל תשאלו אותי איך אני יודע, אבל אפסטין מת לפני שעה אחרי שתלה את עצמו", כתב משתמש שפרסם תמונה של פהפה – הצפרדע הירוקה שהפכה למזוהה עם אנשי ימין קיצוניים ברשת. הציוץ רק הוסיף לתיאוריות הקונספירציה שלא מפסיקות לצוץ ברשת.