על רקע מתקפת הרחפנים נגד מתקני הנפט בסעודיה אמש, והאצבע המאשימה שהפנתה ארה"ב כלפי אירן, בטהרן משגרים איומים. מפקד בכיר במשמרות המהפכה אמר היום (ראשון) כי אירן תמיד מוכנה למלחמה כוללת והזהיר: "כל הבסיסים ונושאות המטוסים של האמריקנים באזור נמצאים בטווח הטילים שלנו".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

אירן דחתה את הטענות האמריקניות שלפיהן היא זו שעומדת מאחורי התקיפה שהוציאו לפועל הח'ותים מתימן. "ההאשמות האלה חסרות תועלת, חסרות משמעות ולא נכונות", מסר דובר משרד החוץ האירני.

שריפה במפעלי נפט בערב הסעודית (צילום: רויטרס_)
השריפה במתקני הנפט בערב הסעודית | צילום: רויטרס_

ערב הסעודית הודיעה הלילה כי תיאלץ לקצץ את אספקת הנפט שלה ביותר מחצי בעקבות התקיפה אתמול של שני מתקני הנפט הגדולים. שר החוץ האמריקני מייק פומפאו האשים את טהרן במעשה וקבע: "אירן ביצעה מתקפה חסרת תקדים על אספקת האנרגיה העולמית".

"טהרן נמצאת מאחורי כמעט 100 תקיפות בשטח ערב הסעודית, בזמן שרוחאני וזריף מדברים על דיפלומטיה", צייץ פומפיאו. "בין כל הקריאות לדה-אסקלציה, אירן תקפה כעת באופן חסר תקדים את אספקת האנרגיה העולמית". על אף שהחות'ים, הנמצאים במלחמה בשטח תימן נגד הקואליציה שמובילה ערב הסעודית, לקחו אחריות על התקיפות, פומפיאו קבע כי "אין כל הוכחה שהמתקפה הגיעה מתימן. נדאג שאירן תשלם על תוקפנותה".

נושאת מטוסים אמריקנית  (צילום: רויטרס, חדשות)
נושאת מטוסים אמריקנית | צילום: רויטרס, חדשות

בשיחה בין נסיך ערב הסעודית מוחמד בן סלמאן לבין נשיא ארה"ב דונלד טראמפ, הבטיח הנשיא לעבוד עם בן סלמאן כדי להבטיח את ביטחון המדינה, כך על פי דובר הבית הלבן. "יש לנו הרצון והיכולת להתעמת עם טרור התוקפני הזה", הבטיח הנסיך לטראמפ.

חברת הנפט הממשלתית של ערב הסעודית, Aramco, הודיעה כי כמות הנפט שתצליח לייצר בזמן הקרוב תצטמצם בכ-5.7 מיליון חביות ליום. ערב הסעודית היא יצואנית הנפט הגדולה בעולם, ובשל הנזק למתקנים תפוקת הנפט העולמית צפויה לצנוח ב-5% באופן מיידי. משרד האנרגיה האמריקני הודיע כי נבחנת האפשרות לספק נפט מהמאגרים הרזרבים בארה"ב כדי להשלים את החסר.

_OBJ

אתמול דווח על מתקפה של עשרה כטב"מים שהובילה לפריצת שריפות בשני מפעלי נפט בערב הסעודית. שני המפעלים שייכים לממשלה, ואחד מהם הוא המפעל הגדול ביותר של החברה הממשלתית, Aramco. הרשויות הצליחו להשיג שליטה על הלהבות תוך זמן קצר, וככל הנראה לא היו נפגעים. מי שלקחו אחריות על המתקפה הם הכוחות הח'ותים בתימן, שהזהירו כי מתקפות נוספות צפויות גם בעתיד.

בשנים האחרונות נמצאים החות'ים, בתמיכתה של אירן, במלחמה עקובה מדם בתימן כנגד קואליציה של מדינות שבראשם עומדת ערב הסעודית. עשרות אלפים נהרגו בקרבות עד כה, ומיליונים מאזרחי תימן נמצאים בסכנת הרעבה כתוצאה מהסכסוך, כך על פי דו"ח האו"ם.