נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, כינס הלילה (בין רביעי לחמישי) מסיבת עיתונאים, לראשונה מאז ההודעה על הליך ההדחה בעקבות פרסום תמלולי שיחותיו עם מקבילו האוקראיני, וולודימיר זלנסקי. בשיחות נשמע טראמפ מפציר בזלנסקי לחקור את פרשת השחיתות שבה היה מעורב בנו של יריבו הדמוקרטי ג'ו ביידן. מוקדם יותר התייחס זלנסקי בעצמו לפרסום ומסר את גרסתו לאירועים. לדבריו, הנשיא טראמפ לא הפעיל עליו לחצים כלשהם באשר לניהול החקירה. 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

במסיבת העיתונאים הראשונה של הנשיא מאז תחילת הליך ההדחה, הוא הגיב לפרסום התמלילים. טראמפ הכחיש שניסה ללחוץ על נשיא אוקראינה "לעשות דברים על ידי איזושהי צורה של איום פוליטי". "לא איימתי על אף אחד", אמר הנשיא.

טראמפ טען שראשי המפלגה הדמוקרטית, שעומדים מאחורי הליך ההדחה, עוסקים ב"ציד מכשפות" משום שהם לא מצליחים לנצח את הרפובליקנים בבחירות. "עם ננסי פלוסי וצ'אק שומר (מנהיגי הדמוקרטים), וכל האנשים האלה שעוסקים בציד מכשפות, כי הם לא יכולים להביס אותנו בקלפיות, הם לא הולכים לנצח במרוץ לנשיאות, הסקרים שלנו נהדרים".

טראמפ אמר שהתמליל שנחשף אמש הוא תמליל השיחה השנייה בינו לבין זלנסקי, ואמר שהוא יפרסם את השיחה הראשונה. טראמפ טען שהוא זה שחשף את השיחה והסביר מדוע עשה זאת: "אמרו עלי כל מיני סוגים של פייק ניוז וחשבתי שיהיה עדיף, ועכשיו הם רוצים את השיחה הראשונה, ואני אפרסם גם אותה אם זה כל כך חשוב לכם".

לדברי זלנסקי, הוא וטראמפ ניהלו "שיחת טלפון שגרתית ונעימה, במהלכה שוחחנו על הרבה נושאים. אני לא חושב שמישהו הפעיל עליי לחץ כלשהו". נשיא אוקראינה הוסיף כי הוא אינו מעוניין להיות מעורב בכל צורה שהיא בתהליך הבחירות בארה"ב. 

במקביל, בוושינגטון פוסט פורסם כי גורם בכיר מאוד במערך המודיעין הלאומי בארה"ב איים להתפטר מתפקידו, זאת מחשש שהבית הלבן יפעיל עליו לחצים כבדים על מנת שלא יחשוף את המידע שיש ברשותו בפני הקונרגרס. בציוץ שפרסם בעמוד הטוויטר שלו, כתב הנשיא טראמפ: "וואו. עורך דינו הבכיר של חושף השחיתויות האוקראיני תרם לביידן". 

האנטר ביידן ואביו (צילום: רויטרס)
ג'ו ביידן ובנו | צילום: רויטרס

בתמלולי השיחות הראשוניים שפרסם מוקדם יותר הבית הלבן נשמע טראמפ אומר לנשיא אוקראינה: "יש הרבה דיבורים על בנו של ביידן. כל מה שאתה יכול לעשות עם היועץ המשפטי לממשלה יהיה נהדר. ביידן הסתובב והתרברב שהוא הפסיק את התביעה, כך שאם אתה יכול לבדוק את זה. זה נשמע לי נורא".

טראמפ הוסיף בשיחה כי עורך דינו הפרטי וראש עיריית ניו יורק לשעבר, רודי ג'וליאני ייצור איתו קשר והם ישוחחו, יחד עם התובע הכללי, באר, ויקבעו להיפגש: "הייתי רוצה שתעשה לנו טובה כי המדינה שלנו עברה המון ואוקראינה יודעת על זה הרבה. הייתי רוצה שהיועץ המשפטי לממשלה יתקשר אליך או לאנשיך והייתי רוצה שתגיע איתם לעומק הנושא. לא משנה מה תוכלו לעשות, חשוב מאוד שתעשה זאת אם הדבר אפשרי".

ביום שלישי הודיעה יו"ר בית הנבחרים, ננסי פלוסי, לאחר ישיבה של חברי המפלגה הדמוקרטית כי החליטה לפתוח בתהליך להדחת הנשיא שצפוי לארוך חודשים רבים ולהסתיים בניצחון לדמוקרטים, לפחות בבית הנבחרים. "הנשיא טראמפ חייב לשאת באחריות למעשיו. אף אדם אינו מעל החוק", אמרה פלוסי בנאום דרמטי שנשאה בשידור חי לאומה.