פרשת המין בקפריסין: כתב אישום הוגש היום (שלישי) נגד הצעירה הבריטית שהגישה תלונה שקרית נגד 12 הישראלים בטענה כי אנסו אותה. היא מואשמת ב"פגיעה ברגשות הציבור" ומעצרה הוארך על ידי בית המשפט ב-8 ימים. השופטת אמרה לה בדיון: "גמרת לסבל ולמעצר שווא". 

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

במהלך הדיון, השופטת הטיחה בצעירה הבריטית: "בגלל השקר שלך גרמת למעצר שווא של 12 נערים. חמישה שוחררו, אך אחר כך גרמת לעוד סבל ומעצר של 7 נערים". החוקר הראשי, מריוס כריסטו, ביקש את ימי המעצר כדי "לעבור על כלל חומרי החקירה והראיות בתיק". בית המשפט נענה לבקשתו.

עורך דינה אמר לאחר הדיון כי היא מרגישה טוב, והבהיר כי הם מחכים לקבל את כל חומרי החקירה והראיות מחוקרי המשטרה. פרקליטה סירב להגיב על המקרה, אך אמר: "פרסום הסרטונים שלה הוא פשע גדול יותר ממה שמאשימים אותה. אנחנו נשאל מי צילם את הסרטונים ומדוע הם לא תושאלו עדיין".

עו"ד ניר יסלוביץ', שמייצג חלק מהנערים, מסר בתגובה: "מהכרותי עם רשויות החקירה בקפריסין הנני סמוך ובטוח שיבואו עימה חשבון. אעשה כל שביכולתי על מנת שימצו עימה את הדין בחומרה המתבקשת".

עו
צילום: חדשות

אם תורשע - היא צפויה לשנת מאסר ולתשלום קנס. הצעירה לא הייתה מוכנה לשכור את שירותיו של עורך דין מקומי, אלא עורך דין מטעמה. במקביל, עורכי הדין של הנערים הישראלים עוקבים אחרי המשפט של המתלוננת, ונערכים להגיש נגדה תביעת נזיקין בהתאם להתפתחויות המשפט.

"זה היה פסול מוסרית, מישהו שם היה צריך לעצור"

לאחר התפנית הדרמטית בחקירת החשד לאונס קבוצתי באיה נאפה, ושחרור כל הצעירים, התיישב אביו של אחד מ-12 הנערים ששהו במעצר מול המצלמות. האב, בכיר בעיריית ירושלים ויועצו הקרוב של ראש העיר משה ליאון, סיפר בריאיון לירון אברהם על הימים בהם בילה לצד בנו בקפריסין ומתייחס לאותו הלילה בחדר 723. "זה היה דבר פסול מוסרית מצד הנערים - מישהו היה צריך לעצור את זה".

מהרגע שנודע לו כי בנו מעורב בפרשה המריא הבכיר בעירייה לאיה נאפה. אולם במשך 12 ימים הוא הסתגר בחדרו וסירב לדבר עם עיתונאים ולא ענה להודעות או טלפונים. "הקרקע נשמטה מתחת לרגליי, הרגשתי שהשמיים נופלים עליי", שחזר. "מהרגע הראשון ידעתי מי הילד שלי, האמנתי בחפותו".

האב הוא יועץ בכיר לראש העיר משה ליאון שאגב, נאלץ בעצמו, בשל השמועות שפשטו ברשתות החברתיות ובמסדרונות הפוליטיים להבהיר שמי מילידיו לא מעורב בשום דרך באירוע שנחקר בקפריסין. בנו של אותו בכיר שהה באותו הלילה בחדר הסמוך במלון - אבל לא היה חלק מהאירוע. אולם כשהמשטרה הגיעה באותו הבוקר, גם הוא נלקח למעצר.

"הוא סיפר לי שהוא לא היה מעורב והוא לא נגע בבחורה. הוא הרגיע אותי ואמר לי 'אבא אל תדאג'", מספר הבכיר. אחרי שבוע וחצי באיה נאפה הוא התעורר בשעת בוקר מוקדמת, והציץ בנייד שלו. "ראיתי הודעה מעורך הדין ב-01:57: 'בוקר טוב, תבדוק מתי הטיסה הראשונה שעולה לישראל' - אז התחלתי להבין שהצדק יצא לאור", שחזר.

"היה צריך להיות שם מבוגר אחראי"

במשך שעתיים ארוכות הוא חיכה לרגע השחרור יחד עם רעייתו שהגיעה גם היא לאי. עם שובם של הנערים אמש האב התחמק מהמצלמות של הנערים בשדה התעופה.

"מצד הבחורים זה היה דבר פסול מוסרית חד משמעית", מספר האב. "היה אסור שהדבר הזה יקרה בחדר הזה כפי שקרה. אף על פי שהבחורה הסכימה ושיתפה פעולה - אני חושב שהיה צריך לעצור את זה. מישהו שם היה צריך להיות מבוגר אחראי ולהגיד לכולם לעצור".