38 תלמידים לשעבר בבית ספר יהודי אורתודוקסי בניו יורק, שהופעל על ידי אוניברסיטת ישיבה, הגישו אתמול (חמישי) תביעה נגד המוסד בגין מעשי סדום והתעללות מינית שביצעו בהם שני רבנים במשך עשרות שנים. שניהם עברו לישראל, ואחד מהם אף עבד בבית הכנסת הגדול בירושלים. "אז אתה לא מבין מה ההשפעה של זה לטווח הארוך", סיפר אחד הקורבנות.

התביעות הללו הוגשו לאחר שניו יורק הסכימה לא להחיל את חוק ההתיישנות למשך תקופה של שנה. כבר בשנת 2013 ניסו התלמידים לשעבר לתבוע את אוניברסיטת ישיבה בגין התעללות מינית, אך לא קרה עם זה דבר בגלל שחוק זה אסר על כך.

שלושה מהקורבנות סיפרו במסיבת עיתונאים על התנהגות מטרידה שלדבריהם התנהלה בין שנות ה-60 לשנות ה-80. בארי זינגר בן ה-61 סיפר כי אחד הרבנים הושיט את ידיו בלי סוף לעבר מכנסיו, גם במסדרונות בית הספר. "אז לא הבנתי אפילו שמדובר בהתעללות מינית" סיפר זינגר. "רק ידעתי שהאיש הזה מניח את ידיו על כל גופי".

קורבנות התעללות שתבעו רבנים באוניברסיטת ישיבה  (צילום: Sakchai Lalit | AP)
צילום: Sakchai Lalit | AP
על פי החשד, אחד הרבנים המואשמים, ג'ורג' פינקלשטיין, ניסה להשתיק את הקורבנות כשפנה לילדים של ניצולי שואה ואמר להם שהם יגבירו את סבל הוריהם אם ידברו על ההתעללות. מואשם שני, הרב מייסי גורדון, ביצע על פי החשד מעשה סדום בצורה "אכזרית וסדיסטית" תוך שימוש בחפצים. גורדון נפטר בשנת 2017 בישראל, וגם הוא וגם פינקלשטיין הכחישו את ההאשמות בעבר.

התובעים בתיק מסרו כי פינקלשטיין הועלה מעוזר מנהל בית הספר למנהל גם לאחר שכמה מהוריהם של הנערים דיווחו על ההתעללות לכאורה בפני פקידי בית הספר. בסופו של דבר עבר לישראל, שם עבד בבית הכנסת הגדול בירושלים.

דייוויד ברסלר בן ה-51 אמר כי ההתעללות שספג בזמן שהיה תלמיד בראשית שנות ה-80 גרמה לו לנטוש את הדת. כעת הוא לא בקשר עם הוריו וקרובי משפחה אחרים ששומרים מצוות. הוא סיפר שהבטיח שלא לגדל את ילדיו לפי הדת היהודית והוסיף: "אז אתה לא מבין מה ההשפעה של זה לטווח הארוך"

אוניברסיטת ישיבה, המכנה את עצמה "המוסד היהודי המוביל בעולם להשכלה גבוהה", הכשירה מנהיגים חילוניים ודתיים במאה האחרונה. דובר האוניברסיטה סירב להתייחס לנושא ואמר כי מדיניות המוסד היא לא לדבר בפומבי על עניינים משפטיים.