פיטוריו של ג'ון בולטון לא יביאו את אירן לחשוב מחדש על שיחות עם ארה"ב – כך הכריז היום (רביעי) שגריר אירן לאו"ם. לדבריו, על ארה"ב להפסיק את הלחץ הכלכלי שהיא מפעילה על אירן על מנת שניתן יהיה לפתוח במשא ומתן כלשהו ביניהן. גם סגן שר החוץ הרוסי אמר כי המהלך לא צפוי לשנות את מערכת היחסים בין המדינות.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

בתוך כך, נשיא אירן חסן רוחאני ממשיך להפציר בארה"ב להקל את הסנקציות המוטלות עליה. לדבריו, אירן עלולה לקצץ אף יותר בהתחייבויות שלה בנוגע לתוכנית הגרעין של המדינה אם הדבר יידרש.

אמש הודיע הנשיא טראמפ על פיטוריו של יועצו לביטחון לאומי ג'ון בולטון. על הפיטורים הודיע טראמפ בציוץ בטוויטר. "הודעתי לו ששירותיו לא נחוצים יותר בבית הלבן", כתב. "לא הסכמתי עם רבות מהמלצותיו". בהודעה שפרסם בטוויטר כתב: "לא הסכמתי עם רבות מהמלצותיו, כמו גם רבים אחרים בממשל האמריקני. בשל זאת, ביקשתי מג'ון אתמול בלילה להגיש את התפטרותו – שהובאה לידי בשעות הבוקר". הנשיא הוסיף: "אני מודה לו מאוד על שירותו".

בולטון. דוחף ליציאה (צילום: TPS, חדשות)
בולטון. פוטר - אבל אין שינוי | צילום: TPS, חדשות

טראמפ הבהיר כי הוא יכריז על יועץ לביטחון לאומי חדש במהלך השבוע הבא. זהו היועץ לביטחון לאומי השלישי שטראמפ מפטר מאז נכנס לתפקידו. בולטון, מנגד, הגיב בטוויטר להודעה של הנשיא טראמפ: "הצעתי להתפטר אתמול בלילה, הנשיא אמר: 'בוא נדבר על זה מחר'".

טראמפ עדיין לא פוסל פסגה עם רוחאני

נשיא ארה"ב הבהיר שלשום פעם נוספת כי הוא לא רואה פסול בפגישה עם נשיא אירן, חסן רוחאני. בכך הידהד דברים שאמר גם בשבוע שעבר, כשהצהיר בפני כתבים: "הכל אפשרי, הם ישמחו לפתור את הבעיות שלהם – נוכל לפתור זאת תוך 24 שעות".

מנגד, רוחאני דווקא מתנגד לפגישה כזו. לדבריו, לא יתקיימו כל שיחות כל עוד וושינגטון מסרבת להסיר את הסנקציות הקשות שהטילה מחדש בעקבות הנסיגה מהסכם הגרעין. ביום שלשי האחרון אמר בפרלמנט האירני: "לא התקבלה כל החלטה לקיים שיחות עם ארה"ב – היו הרבה הצעות, אבל תשובתנו תמיד תהיה שלילית".

בנימין נתניהו בהצהרה על הגרעין האירני (צילום: אסתי דזיובוב/TPS)
נתניהו. חשף מתקני גרעין חדשים | צילום: אסתי דזיובוב/TPS

דבריו של טראמפ הגיעו לאחר שראש הממשלה נתניהו טען מוקדם יותר השבוע כי ישראל חשפה עוד מספר מתקני גרעין סודיים באירן, בהם גם מתקן נשק גרעיני. בהצהרה, שנשא גם באנגלית, קרא נתניהו לשאר המעצמות שעדיין חברות בהסכם הגרעין להצטרף לישראל ולארה"ב בהפעלת לחץ על אירן.

"אני קורא לקהילה הבינלאומית להבין שאירן משקרת כל הזמן, ולפעול יחד עם ארה"ב וישראל להפעיל על אירן לחץ", אמר נתניהו. "המדיניות היא לחץ, לחץ ועוד לחץ". עוד אמר נתניהו: "בכל פעם האירנים מסתירים, אנחנו חושפים והם מנסים להסתיר את עקבותיהם. ישראל יודעת מה אתם עושים, מתי אתם עושים ואיפה אתם עושים".