ערב הסעודית הודיעה הלילה (בין שבת לראשון) כי תיאלץ לקצץ את אספקת הנפט שלה ביותר מחצי, זאת כתוצאה מהתקיפה אתמול של שני מתקני הנפט בשטחה על ידי פלגים חות'ים מתימן. על רקע התקיפה והתחזיות על מחסור באספקת הנפט, שר החוץ האמריקני האשים את טהרן במעשה וקבע: "אירן ביצעה מתקפה חסרת תקדים על אספקת האנרגיה העולמית".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

חברת הנפט הממשלתית של ערב הסעודית, Aramco, הודיעה כי כמות הנפט שתצליח לייצר בזמן הקרוב תצטמצם בכ-5.7 מיליון חביות ליום. ערב הסעודית היא יצואנית הנפט הגדולה בעולם, ובשל הנזק למתקנים תפוקת הנפט העולמית צפויה לצנוח ב-5% באופן מיידי. משרד האנרגיה האמריקני הודיע כי נבחנת האפשרות לספק נפט מהמאגרים הרזרבים בארה"ב כדי להשלים את החסר.

שריפה במפעלי נפט בערב הסעודית (צילום: רויטרס)
השריפה במתקני הנפט בערב הסעודית | צילום: רויטרס

"טהרן נמצאת מאחורי כמעט 100 תקיפות בשטח ערב הסעודית, בזמן שרוחאני וזריף מדברים על דיפלומטיה", צייץ שר החוץ מייק פומפיאו. "בין כל הקריאות לדה-אסקלציה, אירן תקפה כעת באופן חסר תקדים את אספקת האנרגיה העולמית". על אף שהחות'ים, הנמצאים במלחמה בשטח תימן נגד הקואליציה שמובילה ערב הסעודית, לקחו אחריות על התקיפות, פומפיאו קבע כי "אין כל הוכחה שהמתקפה הגיעה מתימן. נדאג שאירן תשלם על תוקפנותה".

בשיחה בין נסיך ערב הסעודית מוחמד בן סלמאן לבין נשיא ארה"ב דונלד טראמפ, הבטיח הנשיא לעבוד עם בן סלמאן כדי להבטיח את ביטחון המדינה, כך על פי דובר הבית הלבן. "יש לנו הרצון והיכולת להתעמת עם טרור התוקפני הזה", הבטיח הנסיך לטראמפ.

אתמול דווח על מתקפה של עשרה כטב"מים שהובילה לפריצת שריפות בשני מפעלי נפט בערב הסעודית. שני המפעלים שייכים לממשלה, ואחד מהם הוא המפעל הגדול ביותר של החברה הממשלתית, Aramco. הרשויות הצליחו להשיג שליטה על הלהבות תוך זמן קצר, וככל הנראה לא היו נפגעים. מי שלקחו אחריות על המתקפה הם הכוחות הח'ותים בתימן, שהזהירו כי מתקפות נוספות צפויות גם בעתיד.

בשנים האחרונות נמצאים החות'ים, בתמיכתה של אירן, במלחמה עקובה מדם בתימן כנגד קואליציה של מדינות שבראשם עומדת ערב הסעודית. עשרות אלפים נהרגו בקרבות עד כה, ומיליונים מאזרחי תימן נמצאים בסכנת הרעבה כתוצאה מהסכסוך, כך על פי דו"ח האו"ם.