נעמה יששכר, ישראלית בת 25 מתל אביב, כלואה כבר ארבעה חודשים במעצר ברוסיה, בגלל כמות קטנה של סם מסוג ג'ראס שנמצאה בתיקה. האם יפה, שהגיעה למוסקבה בניסיון לקדם את שחרורה, מיואשת מההתנהלות ובינתיים גורמים במדינה מציעים לה סיוע תמורת סכומים גבוהים מאוד. "התובע החליט שהיא הבריחה את הסמים, למרות שכולם יודעים שהיא לא", אמרה היום (חמישי) בשיחה עם חדשות 12.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

נעמה עלתה לישראל מארה"ב כדי לשרת בצבא, ואת השירות שלה סיימה בהצטיינות כלוחמת באיסוף קרבי. היא יצאה לטיול בהודו באפריל והתכוונה לחזור לארץ בטיסה עם עצירה במוסקבה, אך בנמל התעופה הרוסי הדברים הסתבכו. היא התבקשה להתלוות לשוטרים, שאמרו לה שמצאו בתרמיל הנוסע שלה, שהיה מאוכסן בתא המטען, שלה קנאביס בכמות של 9 גרם.

נעמה נלקחה למעצר ב-12 באפריל ומעצרה הוארך, אחרי שהתובע במוסקבה החליט להחמיר את כתב האישום נגדה, מכתב אישום על שימוש אישי לאישום בגין סחר והברחה. "הדברים מתקדמים כאן מאוד לאט, מי שמחליט זה התובע", סיפרה האם. "הוא החליט שהיא הבריחה למרות שכולם יודעים שהיא לא".

נעמה יששכר, במעצר כבר 4 חודשים במוסקבה
עלתה לארץ והתגייסה לשירות קרבי

יפה סיפרה על תנאי המעצר: "לפני ארבעה חודשים היא הייתה במרכז מעצר, מתקן עם 30 בנות באולם גדול, אחר כך היא עברה לבית סוהר אחר". באחת היציאות מבתי המעצר הצליחה האם לראות את הבת לכמה דקות: "הדיון על הארכת המעצר נגמר בעשר דקות, לא נתנו לי ולנעמה להתקרב, דיברנו כמה משפטים והיא נלקחה אזוקה לתחנת המשטרה".

במשרד החוץ אמרו לחדשות 12 שמכירים ומטפלים בנושא. קונסולית ישראל במוסקבה, יפה אלויבצקי, היא שאחראית לטפל במעצר ובדאגה לשירותים הומניטריים לנעמה. "ככלל, משרד החוץ באמצעות נציגויותיו הדיפלומטיות בחו"ל אינו רשאי להתערב בהליכי חקירה ומשפט של מדינה ריבונית אחרת וכך גם במקרה הזה", נמסר מהמשרד. "מעורבות משרד החוץ היא  בהתאם לאמנת וינה בדבר יחסים קונסולריים והמעורבות יכולה להיות רק על בסיס הומניטרי".

נעמה יששכר , במעצר כבר 4 חודשים במוסקבה
"התובע החליט שהיא סחרה, למרות שכולם יודעים שלא"

במשפחת יששכר מיואשים, עורכי הדין לא יכולים לפעול כל עוד המשפט לא מתחיל ונעמה נותרת במעצר. "פניתי למשרד החוץ – פניתי לכולם, השגריר הקונסולית שטוענת שידיה כבולות", אמרה האם. "בחודש האחרון הקונסולית החלה לעזור אחרי נתק מוחלט. גם האמריקנים מנסים לסייע, הם סייעו לי לבקר אותה, נציגים אמריקנים בקרו אותה ארבע פעמים ואני ביקרתי אותה בזכותם פעם אחת". 

ביום שלישי המשפט יחל ועורכי הדין אופטימיים יחסית, הם טוענים כי יש בידיהם הוכחות לכך שהיא לא הבריחה. בין הארגונים שמנסים לסייע ישנו גם רב חב"ד בעיר, שביקר את נעמה ונתן לה מכתבים, הדרך היחידה לקבל ולהעביר לה מידע. "אני מקווה שהמדינה תוציא אותה החוצה, היא במאסר על משהו שלא עשתה", אמרה האם בדמעות.

אל תפספסו את ועידת המשפיעים 2019! בואו לראות את נבחרת הכתבים המובילה בישראל במפגשים יוצאי דופן, פנים אל פנים עם האנשים המשפיעים במדינה >>> מהרו להירשם עוד היום