מכלית הנפט האירנית "אדריאן דרייה 1" הצליחה להעביר את הנפט שעל סיפונה לממשל אסד, זאת על אף התחייבותה לא להתקרב לסוריה, כך חשף הלילה (בין חמישי לשישי) משרד החוץ האמריקני. לטענת בכירים בוושינגטון, בידיהם הוכחות חותכות לפעולותיה של האוניה באזור.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

"המשטר האירני מסר נפט לסוריה, והדלק הזה הולך היישר לתוך הטנקים של החיילים ששוחטים סורים חפים מפשע", הסבירה דוברת משרד החוץ. "לא הייתה אומרת את זה ללא הוכחות", המשיכה, כשנשאלה אם יש בידיה ראיות שמראות שהמכלית עצמה העבירה את הנפט.

כבר ביום שלישי הודיע משרד החוץ הבריטי כי המכלית מכרה את הנפט לדמשק, ושהנפט כבר נמצא בסוריה עצמה. הממשל בלונדון זימן את המשלחת האירנית בבריטניה לשיחת הבהרה בנושא, אך אלו מסרו כי צוות המכלית מכר את המשא שעליה לחברה פרטית, שקבעה בעצמה את היעד הסופי.

בתחילת יולי תפסו כוחות קומנדו בריטים את מכלית הנפט - שנקראה אז "גרייס 1" - במיצרי גיברלטר, בחשד שהייתה בדרכה להעביר נפט לחופי סוריה, תוך הפרה של הסנקציות שהטיל האיחוד האירופי. שלטונות גיברלטר שחררו את האוניה לאחר כחודש, אחרי שהאירנים העבירו התחייבויות בכתב כי 2 מיליון חביות הנפט שהיא נושאת לא תגענה לסוריה.