הדיקטטור מת: נשיא זימבבואה לשעבר, רוברט מוגאבה, הלך לעולמו הבוקר (שישי) בגיל 95. מוגאבה מת בזמן שהיה בסינגפור בשל טיפול רפואי שקיבל שם בשנים האחרונות. לפני שהודח בהפיכה צבאית בשנת 2017, מוגאבה שלט בזימבבואה ביד רמה במשך 37 שנים לאחר שהמדינה קיבלה עצמאות מבריטניה.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

"בצער עמוק אני מודיע על מותו של האב המייסד של זימבבואה", מסר נשיא זימבבואה המכהן, אמרסון מינאגאגווה שאישר כי מוגאבה הלך לעולמו. רוברט מוגאבה היה מנהיג של קבוצת גרילה שאותה הוביל במאבק לעצמאות זימבבואה בשנת 1980. לאחר שהוא תפס את הנשיאות, הוא שלט במדינה ביד ברזל, עד שהופל מכס השלטון על ידי הצבא אחרי כמעט ארבעה עשורים.

כשהוביל את זימבבואה לעצמאות מהממלכה הבריטית הוא נתפס כגיבור אפריקני, לוחם חירות שפעל למען פיוס בין-גזעי. אבל לאחר מכן, רבים מבני עמו, וגם מחוץ לארצו הוקיעו אותו בשל תדמיתו כדיקטטור המוכן לשלוח חוליות חיסול ולהרוס את הכלכלה - במהלך רדיפתו אחר השליטה.

הדחתו הביאה לחגיגות גדולות ברחבי המדינה לאחר שאולץ לפרוש מתפקידו בנובמבר 2017. מוגאבה גינה את הדחתו וכינה אותה כמעשה בגידה "לא חוקתי ומשפיל" על ידי מפלגתו ואנשיו.

בחודש נובמבר האחרון, נשיא זימבבואה הנוכחי אמר כי מוגאבה איננו מסוגל יותר ללכת, לאחר שהובא לטיפול בבית חולים בסינגפור, מבלי לציין איזה טיפול הוא מקבל. בכירים בממשל לעיתים אמרו כי הוא מטופל בשל מחלת קטרקט, והכחישו כי הוא התמודד עם סרטן הערמונית.