פורץ דרך באוויר - מעל הים: פרנקי זאפאטה, יזם וממציא צרפתי, הצליח היום (ראשון) לחצות את התעלה עד לאנגליה - על הוברבורד (רכינוע) שמחובר למנוע. למרות שזאפאטה נכשל לפני שבוע בניסיון הקודם לצלוח מרחק של 36 קילומטרים, אך הבטיח להמשיך לנסות ("זו משימת חיי") - והצליח.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו  

זאפאטה בן ה-40 נכשל בשבוע שעבר ונפל לים בסמוך למתקן התדלוק מחדש שהוצב בלב ים אך לא נפצע. היום, בניסיון השני והמתוקשר, הצליח לחצות ולהגיע לצד הנגדי של התעלה המפורסמת כשהוא מלווה בשלושה מסוקים. בחלק מהמסע הגיע למהירות של 160-170 קילומטרים לשעה.

ייכנס לספר השיאים של גינס?

הבוקר זאפאטה ריחף במשך כ-20 דקות ולקראת נחיתתו נופף לקהל בעודו באוויר. הוא נחת בשלום במפרץ סנט מרגרט, סמוך לעיר דובר בחופה הדרומי של בריטניה. האירוע הועבר בשידור ישיר בטלוויזיה הצרפתית. 

עם נחיתתו אמר: "ב-5-6 קילומטרים האחרונים ממש נהניתי. אני לא קובע אם זה אירוע היסטורי או לא, הזמן יגיד". זאפאטה סיפר בדמעות ובהתרגשות: "יצרנו מכונה לפני שלוש שנים ועכשיו חצינו את התעלה, זה משוגע". אשתו קריסטל אמרה: "אני מאוד שמחה מהתוצאה, בעלי עייף מאוד עכשיו - הוא עבד הרבה מאוד שעות בשביל זה". עוד הוסיפה: "הכול מושלם - זה היום שלו".

הממציא הצרפתי כבר מחזיק בשיא גינס עולמי על "טיסת הרחפן הרחוקה ביותר", למרחק של 2.2 קילומטרים מעל הים התיכון באפריל 2016. היום הוא צלח מרחק גדול בהרבה, אך לא היה בודק מקצועי מטעם ספר השיאים של גינס. עם זאת, הבהירו, זאפאטה עדיין יכול להיכנס לספר השיאים אם יעמוד בהנחיות.

"האיש המרחף" עלה לכותרות בצרפת בחודש שעבר כשריחף מעל מצעד יום הבסטיליה - ומאז ניסה לחצות את התעלה בעזרת הפיתוח שלו. לאחר הכישלון, שינה את זמני התדלוק שלו והצטייד בסירה ובבמת נחיתה גדולה יותר למען התדלוק. הוא שוב עצר באמצע הדרך על מנת לתדלק בלב ים והצליח להמריא מחדש.

בשבוע שעבר הבטיח זאפאטה לנסות שוב להמריא ולנחות עם ההוברבורד הממונע. "החלק הכי קשה היה התדלוק מחדש, הכול זז כל כך מהר ובמת הנחיתה התנועעה במהירות", הסביר. "לא האצתי ברגע הנכון ונפלתי למים, הרפלקס שלי לא היה נכון". 

"זה היה מרגיז מאוד כי כבר צלחתי שני שלישים מהדרך - אנגליה הייתה ממש שם", הוסיף בייאוש קל והבטיח להצליח בניסיון השני. בעקבות הכישלון, הצי הצרפתי אישר לו לשנות את מיקום במת התדלוק וסייע לו להגשים את משאלתו.

ב-14 ביולי, במהלך חגיגות יום הבסטיליה, זאפאטה ביצע את מופע "החייל המעופף": גם אז המריא על הוברבורד ממונע וריחף מעל שדרות השאנז אליזה. לפי הדיווחים, הוא קיבל מענק של 1.3 מיליון אירו מהצבא הצרפתי עבור הפיתוח שלו. בתיעוד ממצלמת GoPro נראה המצעד הצבאי מעיניו של זאפאטה, שריחף בעבר גם מעל פסטיבל קאן והגראנד פרי של סינגפור.