צעיר בריטי שניזון במשך שנים רק מצ'יפס, לחם לבן ובשר מעובד, איבד את יכולות השמיעה והראייה שלו - בגלל מחסור בוויטמינים ובמינרלים. על פי הדיווח ברשת "סקיי ניוז", הצעיר, תושב העיר בריסטול בבריטניה, התלונן בגיל 14 על עייפות בלתי מוסברת – אז אובחן עם רמות נמוכות של ויטמין B12, אנמיה ושלל בעיות שעל פי סיכום הרופא, נובעות מ-"תזונה לא סדירה".

הטיפול בנער הוביל אותו למרפאת עיניים בבריסטול, שם הצוות זיהה את הבעיה והזריק לגופו ויטמין B12. כמו כן ניתנו לו הוראות לדיאטה שבה היה אמור להתחיל מיד - אך שנה לאחר מכן, הנער חזר לבית החולים – כשהראייה והשמיעה שלו כבר ניזוקו באופן בלתי הפיך.

המבורגר וצ'יפס (צילום: ArtFamily, Shutterstock)
ניזון רק מצ'יפס ואוכל מעובד | צילום: ArtFamily, Shutterstock

"כשהגיע לגיל 17, הראיה של החולה התדרדרה מאוד עד לרמת עיוורון", נכתב בירחונים המדעיים בבריטניה. הנער התוודה וסיפר לרופאים שמאז שלמד בבית הספר היסודי הוא נמנע ממזון במרקם מסוים ואכל רק צ'יפס, חטיפים פריכים, לחם לבן ונקניקיות.

הרופאים שטיפלו בנער מבריסטול סיפרו כי "הקשר בין מחלות לב וכלי דם, השמנת יתר וסרטן לאכילת 'ג'אנק פוד' הם ידועים. אם זאת, תזונה לקויה יכולה גם לגרום לנזקים בלתי הפיכים במערכת העצבים, לרבות הראייה. תסימינים אלה נדירים במדינות מפותחות. בגילוי מוקדם השפעות אלה הן הפיכות, אך באין טיפול, הן יכולות לגרום לעיוורון תמידי".