הפיצוץ החשוד ברוסיה: נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ התייחס הלילה (בין שני לשלישי) לפיצוץ המסתורי שאירע בבסיס צבאי בצפון רוסיה בשבוע שעבר, ורמז כי מדובר בפיצוץ של טיל גרעיני. בפיצוץ נהרגו חמישה מדענים של החברה הממשלתית לאנרגיה גרעינית ברוסיה.

אל תפספסו את ועידת המשפיעים 2019! בואו לראות את נבחרת הכתבים המובילה בישראל במפגשים יוצאי דופן, פנים אל פנים עם האנשים המשפיעים במדינה. >>> מהרו להירשם עוד היום

"ארצות הברית לומדת הרבה מפיצוץ הטיל ברוסיה", כתב טראמפ בטוויטר. "יש לנו טכנולוגיה דומה, אם כי מתקדמת יותר. הפיצוץ גרם לאנשים לדאוג לגבי האוויר מסביב למתקן ובאזור". את דבריו חתם בצמד המיילים: "לא טוב!".

 

זמן קצר לאחר הפיצוץ, הודו ברוסיה הודו שהאסון אירע בזמן ניסוי של טיל, אך הסתפקו בפרסום הודעה לקונית שלפיה אותו טיל "מונע באמצעות דלק נוזלי". על פי ההערכות בארה"ב, הסיבה לפיצוץ היא ניסוי שיגור שהשתבש, לאחר שמסיבה שאיננה ברורה אש התלקחה במנוע הטיל וגרמה לפיצוץ. בנוסף למותם של חמשת מדעני הגרעין נפצעו שלושה אנשים נוספים בתקרית.

הפיצוץ עורר דאגה רבה בעולם, גם בגלל העלייה שזוהתה בקרינה באזור הפיצוץ אבל בעיקר בשל החשש שברוסיה מסתירים את מה שבאמת קרה שם. חמשת ההרוגים קיבלו עיטור לאחר מותם מבלי שצוינה הסיבה להענקתו. "הם מתו כגיבורים לאומיים, האנשים האלה היו האליטה של המרכז הגרעיני וביצעו ניסוי בתנאים קשים", ספד להם ראש מרכז הגרעין הרוסי, מבלי להסגיר פרטים נוספים.

לאחר הפיצוץ העז, משרד ההגנה הרוסי שמר על שתיקה. המסתורין התגבר באופן משמעותי, לאחר שעשרות אלפים פונו מבתיהם וההצהרה שבאה במקביל לפיה אין שינוי ברמת הקרינה באזור הפיצוץ, למרות שהצוותים הרפואיים שטיפלו בנפגעים לבשו חליפות מגן מיוחדות. גורמים רשמיים בעיר רסברובדבינסק הסמוכה הודיעו שרמת הקרינה באזור עלתה, אך מבלי לציין בכמה.

ההודעה, והעובדה שהצוותים הרפואיים שקיבלו את הנפגעים לבשו חליפות מגן כנגד קרינה, הציתה בהלה באזור. על פי דיווחיים מקומיים, תושבים באזור צפון רוסיה החלו להצטייד ביוד, שמשמש להפחתת ההשפעות של חשיפה לקרינה.