רמטכ"ל דרום קוריאה מסר כי צפון קוריאה שיגרה הלילה (בין שישי לשבת) שני טילים לא מזוהים לעבר הים מול חופה המזרחי, כך דווח בסוכנות הידיעות הדרום קוריאנית "יונהאפ". האירוע ממשיך את רצף השיגורים שמבצעת המדינה כמחאה על התרגילים המשותפים של דרום קוריאה וארה"ב. גורם אמריקני מסר כי הטילים נראו כקצרי טווח - בדומה לאלו ששוגרו בשבועות האחרונים. 

לפי ההודעה, הטילים נורו מאזור סונדוק שבמחוז המגיונג בקוריאה הצפונית, אזור שבו נמצא שדה תעופה צבאי. יפן מסרה כי הטילים לא חדרו לשטחה של המדינה או לאזור הכלכלי הבלעדי שלה וטען כי אין איום על בטחונה של יפן. שר ההגנה היפני טען כי שיגור הטילים "מהווה הפרה של תקנות האו"ם" והוסיף כי "לא ניתן להתעלם מכך".

בנוסף דווח ב"יונהאפ" כי במשרד הנשיאות של דרום קוריאה מתקיימת ישיבה של מועצת הביטחון הלאומי בנושא שיגורי הטילים. משמר החופים ביפן טען כי זיהה את שיגור הטילים והזהיר את כלי השיט שלא להתקרב לאף רסיס שנפל במים.

הפסגה עם קים. "יש עוד דרך ארוכה" (צילום: רויטרס, חדשות)
הנשיא טראמפ וקים ג'ונג און | צילום: רויטרס, חדשות

הנשיא האמריקני דונלד טראמפ מסר כי ארה"ב מקיימת יחסים מאוד טובים עם צפון קוריאה והוסיף: "קים ג'ונג און היה די ישר איתי". גורם בכיר בממשל ארה"ב מסר כי האמריקנים מודעים לדיווחים על ירי הטילים והוסיף: "אנו ממשיכים לעקוב אחר המצב ומתייעצים עם בנות הברית יפן ודרום קוריאה". שליח ארה"ב בצפון קוריאה, סטיבן ביגון, ביקר השבוע בסיאול בכדי לדון בדרכים לחידוש המשא והמתן בין המדינות. 

קוריאה הצפונית ביצעה סדרה של שיגורים בחודש האחרון כשירתה טילים בליסטיים קצרי טווח שהגיעו למרחקים של מאות קילוטרים, כולם אל עבר הים מול חופה המזרחי. ירי הטילים נועד להביע את מחאתה של המדינה על הקפאת המשא והמתן הגרעיני עם האמריקנים ותרגילי הצבא משותפים של ארה"ב ודרום קוריאה.

שר החוץ הצפון קוריאני, רי יונג הו, מסר אתמול כי המדינה מוכנה הן לדיאלוג והן לעימות עם ארה"ב, והזהיר שהמשך הסנקציות יהיו צעד שגוי. השר גם האשים את מזכיר המדינה האמריקני, מייק פומפאו, בהטלת "צללים אפלים" על השיח בין המדינות וטען כי פומפאו מתעניין יותר באינטרסים הפוליטיים שלו מאשר במדיניות החוץ האמריקנית.

 

אל תפספסו את ועידת המשפיעים 2019! נבחרת הכתבים המובילה של ישראל פוגשת את האנשים המשפיעים במדינה! >>> מהרו להירשם עוד היום